Almanya’da toplu taşımada grev

Almanya’da toplu taşımada grev

Almanya’da toplu taşıma alanındaki binlerce çalışan, bugün ülke genelinde uyarı grevi yapıyor

YAŞANACAK DÜNYA

Berlin, Köln, Münih, Hannover, Hamburg, Düsseldorf’un da aralarında olduğu şehirlerdeki binlerce ulaşım çalışanı iş bıraktı. Ver.di Sendikası öncülüğünde bugün yapılan uyarı grevi nedeniyle ülkede ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor.

Ver.di 87 bin çalışanına grev çağrısı yapmıştı

Almanya’da farklı meslek gruplarından yaklaşık 2 milyon üyesi olan Ver.di Sendikası, üyesi olan yaklaşık 87 bin ulaşım çalışanına ülke genelinde iş durdurma çağrısında bulunmuştu. Geçtiğimiz hafta hükümet ve Ver.di arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci tur müzakerelerinde herhangi bir sonuca varılamamıştı. Müzakerelerin üçüncü turunun ise 20 Ekim’den sonra yapılması planlanıyor.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ulaşım durdu

Grevin yapıldığı yerlerden Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük kenti Köln ve Bonn başta olmak üzere otobüs ve tramvay seferleri grev nedeniyle durdu.

Köln’ün yerel ulaşım şirketi KVB’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada “KVB Grevde” duyurusu yapıldı. Duyuruda, 29 Eylül 2020 Salı günü KVB’nin tüm gün grevde olacağı belirtildi. Ayrıca 29 Eylül 2020 Salı saat 03:00’ten 30 Eylül 2020 Çarşamba saat 03:00’e kadar tramvay seferlerinin de yapılmayacağı bildirildi.

Yine Bonn’un ulaşım sağlayıcı yerel şirketi olan Stadtwerke Bonn’dan (SWB Bus und Bahn) yapılan açıklamada 29 Eylül 2020 Salı günü tüm gün grevde olacakları duyurusu yapıldı.

Bergisch Gladbach
Bergisch Gladbach’ta ise, Alman Sendikalar Birliği (DGB) bünyesinde görev yapan hizmet işkolu sendikası Ver.di’ye bağlı ulaşım sektöründe 29 Eylül Salı günü otobüs şoförleri, tramvay vatmanları tam günlük bir uyarı grevi gerçekleştirdi. Bergisch Gladbach Belediyesi bünyesindeki (HBB,Pütz,WUPSİ) özel firmalarda çalışan işçiler bu sabah uyarı grevine gittiler. Bu nedenle otobüsler Salı günü çalışmayacak. Taşeron firmalarda çalışan sözleşmeli bazı işçiler greve katılmadılar.

İşveren tarafından talepleri kabul edilmeyen işçiler, bu sabah tam günlük uyarı grevi ve ardından kısa bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

İşçilerin işverene ilettikleri istemleri şöyle:

– İzin paralarının ödenmesi
– Weinacht(Noel) paralarının ödenmesi
– Cumartesi ve Pazar mesailerinde yüzde 35’lik zam
– Maaşlarda yüzde 15’lik zam

İşçiler, işverene 29 Ekim’e kadar ek süre verdiler. Eğer talepleri kabul edilmezse 2 hafta içerisinde greve gideceklerini bildirdiler.

Havalimanında da grev

Ayrıca Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta da havalimanının koronavirus salgını nedeniyle 600 kişiyi işten çıkarmayı planlaması üzerine de bugün yaklaşık 80 işçinin greve gittiği bildirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar