Almanya’nın kentlerinde on binler: İnsan kurtarmak suç değil!

Almanya’nın kentlerinde on binler: İnsan kurtarmak suç değil!

Göçmenlerle dayanışmak ve göçmenleri kurtardığı için tutuklanan kaptana destek için 100 kentte sokağa çıkıldı

YAŞANACAK DÜNYA

Göçmenleri kurtardığı için tutuklanan Sea Watch 3 kaptanına destek olmak ve göçmenlerle dayanışmak için tüm Almanya’da on binler sokağa çıktı.

Berlin ve Köln’deki yürüyüşlere ayrı ayrı 2 binin üzerinde kişi katıldı, tüm Almanya’da 100 kentte gösteri düzenlendi.

Köln’deki yürüyüş Köln Üniversitesi’nin yakınındaki İtalya Konsolosluğu önünde başlayıp kilometrelerce süren yürüyüşün ardından Deutz’da bitirildi.

Türkiyeli göçmen kurumlardan bir tek Alınteri okurlarının yer aldığı yürüyüşte sık sık, “İnsan kurtarmak suç değil!“ sloganı haykırıldı. Gençlerin yoğun katılımı dikkat çekti.

Seebrücke.org’ta konuyla ilgili yapılan çağrıda şunlar söyleniyordu:

İNSANLIK İÇİN ACİL DURUM İLAN EDİYORUZ!

Ve İnsan olduğumuzu hatırlatmak için 6 TEMMUZ ‘DA MÜLTECİ HAKLARI VE #FREECAROLA İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLECEĞİZ!

 

Sea-Watch 3′ kaptanı Carola Rackete, Akdeniz’den kurtardığı 53 mülteciyi karaya çıkarmak için iki hafta bekletildi. İznin bir türlü gelmemesi ve gemideki durumun gittikçe kritik leşmesi , Carola Rackete yi harekete geçirdi ve “izinsiz“ olarak İtalya’nın Lampedusa limanına yanaşmasına neden oldu. Carola Rackete tam anlamıyla yapılması gereken şeylerı yaptı: can kurtardı, duruş gösterdi ve insan haklarını savundu. Bizim de bunları yapip bu değerler için harakete geçmemiz gerekiyor. Sırf bu yüzden 06.07 2019 tarihin’de, Berlin’de mülteci hakları ve „freecarola için bir yürüyüş düzenliyeceğiz

 

Her 6. kişiden biri Akdeniz sularında kaçış girişimi sırasında boğuluyor. Aynı zamanda cankurtaranlar hayat kurtardıkları için cezalandırılıyor: İtalyan yetkililer karaya varir varmaz, aynı günün gecesi kaptan Carola Rackete’yi tutukladı ve “Sea Watch 3” ü ele geçirdi.

 

Diyoruz ki: İnsanlık saldırıya uğradı, harekete geçme zamanı geldi! İnsanlık için acil durum ilan ediyoruz !


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar