Altın İplik işçilerinin eylemi devam ediyor

Altın İplik işçilerinin eylemi devam ediyor

Çerkezköy OSB’de bulunan Altın İplik fabrikası işçileri, ücretlerin ödenmemesi nedeniyle başlattıkları fabrikayı terk etmeme eylemini sürdürüyor.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Altın İplik fabrikasında çalışan işçiler patronun krizi bahane ederek ücretlerini düzensiz ve parça parça ödemesine karşı önceki gün başlattıkları yemekhaneyi terk etmeme eylemi devam ediyor. İşçiler talepleri kabul edilinceye kadar eylemi sürdüreceklerini belirtiyorlar.

İşçiler bir süredir ücretlerinin aylık olarak değil, parça parça; önce 4 sonra 2 daha sonra da 3 taksit şeklinde ödenmeye başlanmasına tepki göstererek eyleme başladı.

Yapılan görüşmelerde patron işçilere ücretlerinin yüzde 80’ini ödeyeceğini söylemesine rağmen buna uygun davranmayarak sadece “yüzde 25’ini ödeyeceğim” dedi. Bu gelişme üzerine işçiler önceki gün sabah vardiyasından çıkıp üretim bölümünden idare bölümüne yürüdüler. Muhatap bulamayınca da yemekhanede bekleme eylemine başladılar. Fabrikada üretimin devam ettiği, çalışmayan vardiyaların yemekhane direnişini sürdürdüğü ifade ediliyor.

Yemekhane eylemine katılan kadın işçilerden biri çocuklarının okul ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını, geçen aya ait ücretinin henüz sadece 4/1’inin ödendiğini, bu duruma artık dayanabilecek gücünün kalmadığını dile getirdi.

İşçiler aynı zamanda fabrikada çoğunluğu sağlayan TEKSİF Sendikası’nın yetkisinin kabul edilmesini de istiyorlar. TEKSİF yetkililerinin verdiği bilgiye göre sendika fabrikada çoğunluğu sağladı ve yetki aldı. Patron yetkiye itiraz etti ancak mahkeme itirazı kabul etmeyerek sendikayı haklı buldu. Fakat Altın İplik patronu buna rağmen sendikayı muhatap almamaktaki ısrarını sürdürüyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar