Amazon işçileri: Biz robot değiliz!

Amazon işçileri: Biz robot değiliz!

İşçiler ağır çalışma koşullarını, sendika karşıtı uygulamaları ve düşük ücretleri protesto etmek için greve gitti

YAŞANACAK DÜNYA

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 3 bin Amazon işçisi “Black Friday” adlı indirim kampanyası döneminde greve çıktı.

“Biz robot değiliz” diyen işçiler, ağır çalışma koşullarına, sendika karşıtı uygulamalara ve düşük ücretlere karşı çıkıyorlar.

Greve, İngiltere, Almanya, İtalya ve İspanya’daki Amazon çalışanları katıldı.

Alman bir Amazon çalışanı ve sendika üyesi Andreja Schmidtkunz, bazı işçilerin şirkete katıldıktan sonra birden fazla ameliyat geçirdiğini belirtti. Schmidtkunz şunları ekledi: “Şirkete sağlıklı bir şekilde başlıyorsunuz ve onu kırık bir insan olarak bırakıyorsunuz.”

Amazon işçilerini temsil eden sendikalar arasında ittifaklar kurmaya çalışan uluslararası bir kuruluş olan UNI Global Union sendikasının yöneticileri, Avrupa’da 2 bin 600 işçinin grevde olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz günlerde, İspanya’nın en büyük sendikalarından “İşçi Komisyonları Konfederasyonu” CCOO ve Genel İşçi Konfederasyonu” CGT, yılbaşı öncesine denk gelen “Black Friday” gibi indirim kampanyaları ve yoğun alışveriş günlerinde (23 ve 24 Kasım, 7, 9, 15 ve 30 Aralık, 3 ve 4 Ocak) greve çıkılacağını duyurmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar