Anadolu Üniversitesi Öğrencileri: İntihar değil, cinayet!

Anadolu Üniversitesi Öğrencileri: İntihar değil, cinayet!

Anadolu Üniversitesi öğrencileri ekonomik krizin yarattığı yıkımı, hayat pahalılığını protesto etti

Yapılan basın açıklamasında emekçi ve geleceksizleştirilen öğrenci gençliğin, geçmekte olduğumuz kriz koşulları karşısında çaresizleşmesi ve sayısı giderek artan intihara yönelmesine dikkat çekildi.

Çok can yakıcı bir hal almaya başlayan bu sürecin “İntihar değil cinayet, depresyon değil kapitalizm” olduğunu vurgulayan öğrenciler; “İntihar değil bu bir cinayet!”, “Faşizmden güçlüyüz çaresiz değiliz!” sloganlarını attı.

Geçtiğimiz günlerde diğer üniversitelerde olduğu gibi Anadolu Üniversitesi öğrencileri de “geçinemiyoruz” çığlığına, sıra arkadaşlarının intihar etmesine sessiz kalmadı! ÖGB ve polis ablukalarına karşın dayanışarak “Yeni Hakan’lar, Sibel’ler olmasın diye parolamız mücadele, sözümüz dayanışmadır!” dedikleri basın metnini okudular.

Basın açıklamasında şunlar dile getirildi:

Basına ve kamuoyuna,

 

Son zamanlarda yaşanan öğrenci, işçi ve emekçi intiharlarına biz de üniversite öğrencileri olarak sessiz kalmıyoruz. Öncelikle yaşamlarına son veren öğrenci, işçi ve emekçileri burada bir kez daha anıyoruz. Kapitalizmin yarattığı kriz koşulları açlık ve yoksulluktan birçok işçi, genç ve kadını çaresiz bir halde intihara sürüklüyor. Asgari ücretin ve KYK burslarının temel beslenme, barınma ve gıda ihtiyaçlarımızı sağlamadığı gibi pek çok işçi, genç ve kadının açlık sınırının altında yaşam sürmesine neden oluyor.

 

Neoliberal sistemin yarattığı ve siyasal iktidarın derinleştirdiği ekonomik kriz üniversitelerimize özelleştirme ve piyasalaştırma ile yansıyor ve biz öğrencileri açlığa, yoksulluğa, geleceksizliğe mahkum ediyor.

 

Geçtiğimiz yıl maalesef pek çok sıra arkadaşımızın sistemin yarattığı yalnızlıktan, ekonomik krizden dolayı intihar ettiği haberini aldık. İstanbul Üniversitesi öğrencisi olan arkadaşımız Sibel Ünli yaşamına son verdi. Sibel Ünli, yeni yıldan beklentisinin iş bulmak olduğunu yazarken, son sosyal medya paylaşımında yemekhane kartında sadece bir lira kaldığını yazmıştı.

 

Yine İstanbul Üniversitesi’nden Sinema ve Televizyon Bölümü 4. sınıf öğrencisi arkadaşımız Hakan Taşdemir’in ekonomik sebeplerle yaşamına son verdiği söyleniyor. Aynı gün Isparta’da Şarkik Karaağaç Turizm Meslek Yüksek Okulu Aşçılık Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Ertunç Çotuk ise kaldığı evde intihar etti.

 

Son süreçte birçok genç, kapitalizmin çürümüş sisteminde çıkmaza girdiği düşüncesi ile intihar ediyor.

 

Geleceğin ve toplumun inşacıları olarak biz gençler, intiharı değil alternatif bir yaşamı yaratmayı kendimize esas almalı ve var olan çürümüş yaşama alternatif olarak demokratik, özgür bir yaşamı yeniden yaratacağımızı buradan bir kez daha söylüyoruz.

 

Var olan sistemin insanı yalnızlaştıran, rekabeti ön plana çıkaran dayatmalarının karşısında; dayanışmayı, insanca bir yaşamı ve mücadeleyi öne çıkarıyoruz! Bu sömürü ve talan düzeni onların aç gözlülüklerinden, doymak bilmezliklerinden dolayı kendi sonunu hazırlıyor, kapitalizm ve siyasal iktidar çıkamayacağı bir krize giriyor! Toplumun en dinamik ve güçlü kesimi olan biz gençlerin intiharının sorumlusu kapitalizmdir ve sistemin kaosunu gözler önüne sermektedir.

 

Yaşananlar intihar değil, cinayettir.

 

Yeni Hakan’lar yeni Sibeller olmasın diye parolamız mücadele sözümüz dayanışmadır!

 

Bütün sıra arkadaşlarımızı bu köhnemiş düzene karşı üniversiteli gençliğin özgürlük mücadelesi etrafında örgütlenmeye ve dayanışmaya davet ediyoruz.

 

İntihar çözüm değil, alternatif yaşamı birlikte yaratabiliriz.

 

İntihar değil bu bir cinayet!

Kriz sizin direniş bizim!

Üniversiteli Öğrenciler

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar