Ankara Kadın Platformu istismar tasarısını protesto etti

Ankara Kadın Platformu istismar tasarısını protesto etti

Ankara Kadın Platformu bayramdan sonra Meclis’e getirilmesi beklenen istismar tasarısını, mor kurdelelerle fiziki mesafenin korunduğu eylemle protesto etti.

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu içerisinde yer alan kadın örgütlerinin “İstismarı aklama, İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” şiarıyla birçok ilde gerçekleştireceği eylemlerden biri de Ankara’da gerçekleşti.

Çankaya Belediye binası önünde bir araya gelen Ankara Kadın Platformu bileşenleri, yoğun polis ablukası altında mor kurdelelerle fiziki mesafenin gözetildiği eylemde, “İstismarları Aklama , Kabul edilen İstanbul Sözleşmesi’ni uygula!” dediler.

Çocuk istismarını 5 yıllık nikah mührüyle temize çıkarıp, meşrulaştırmayı ve bu suç nedeniyle cezaevinde olanları aklamayı hedefleyen tasarının bir kez daha geri püskürtüleceğini vurgulayan kadınlar, yasa tasarısının tecavüzleri koruduğunu ve cinsel istismara uğrayan çocukları cezalandırdığını ifade ettiler.

Platform adına Dilek Yıldız’ın okuduğu basın metninde her defasında kadınların tepkisiyle geri çekilen yasa tasarısının bayramdan sonra bir kez daha Meclis gündemine getirilmeye çalışıldığı hatırlatıldı. Tasarıya göre bir çocuk cinsel istismar failiyle evlendirildiyse istismarcının çocuğun kocası olarak eve dönebileceği; çocuk ve istismar faili arasında 15 yaş fark olabileceği yani 30 yaşında bir erkeğin 15 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiğinde, çocuk tecavüz edenle evlenirse, tecavüz faili artık çocuğun kocası olduğu için suçsuz görüleceği vurgulandı.

Yasa tasarısının tecavüzcüleri koruduğunu ve cinsel istismara uğrayan çocukları cezalandırdığının altı çizilen açıklamada, “Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısı son 10 yılda 3 kat arttı. Türkiye’deki cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı isleniyor. 2002’den bu yana 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yaptı. 15 yaşın altında cinsel istismara uğratılarak doğum yapan çocuk sayısı 15 bin 937 olarak kayıtlara geçti. Bakanlık tarafından duyurulan bu veriler bile bu topraklarda yaşanan çocuk istismarı vakalarının korkunç boyutlarda olduğunu gösterirken bizler bu verilerin gerçek sayıların çok altında olduğunu biliyoruz” diye belirtildi.

Çocuk istismarının meşrulaştırılmasına, bir tek çocuğun bile zarar görmesine göz yummayacaklarını vurgulayan kadınlar, şu talepleri sıraladı:

-Yasa tasarısı, yalnızca akran ilişkisinden kaynaklı yaşanan mağduriyetleri giderecek biçimde düzenlenmeli, – Cinsel istismarı önlemek için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı,

 

– Aile rızasıyla 17, mahkeme kararıyla 16 olan evlilik yaşı, hiçbir gerekçeyle esnetilemeyecek biçimde 18 yaş altına yasaklanmalı,

 

– Devletin sorumluluğunun, tecavüzcüleri değil çocukları korumak olduğu unutulmamalıdır.

Açıklama, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “İstismarı aklama suçluları yargıla!” sloganlarıyla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar