Ankara Kadın Platformu: Kadınlar barışta ısrar ediyor

Ankara Kadın Platformu: Kadınlar barışta ısrar ediyor

Çocukları açlık grevinde olan annelere dönük polis saldırlarını protesto etmek için dün Kuğulu Part’ta açıklama yapmak isterken engellenen Ankara Kadın Platformu, bugün basın toplantısı düzenledi

Dün Kuğulu Park’ta basın açıklaması yaparak, çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan annelere dönük polis şiddetini protesto etmek isteyen ve engellenerek gözaltına alınan Ankara Kadın Platformu üyeleri bugün basın toplantısı düzenledi.

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SES) üyesi sağlık emekçilerinin ve dün ODTÜ’de LGBTİ’lerin uğradıkları polis şiddetine de dikkat çekilen açıklamada ortak metni, İnsan Hakları Derneği (İHD)  Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen okudu.

Tarihin en karanlık dönemi yaşanıyor

Ülkenin tarihinin en karanlık dönemlerinden birini yaşadığını vurgulayan Çevirmen, bu karanlık dönemde de her zaman olduğu gibi kadınların en ağır bedeli ödediğini ifade etti. Çevirmen, “Bu karanlık tablo iktidar ve medyası tarafından ters yüz edilerek, ana akım medyada her şey güllük gülistanlık gösterilmektedir. Her gün bedenleri eriyen çocuklarının sessiz ölümüne karşı sesini duyurmak ve bu sessiz ölümleri durdurmak isteyen anneler devletin kolluk güçleri tarafından yerlerde sürüklenmekte, dövülmekte, her türlü aşağılayıcı küfür ve hakarete maruz kalmakta, hukuksuz ve keyfi bir biçimde gözaltına alınmaktadır” diye konuştu.

En küçük bir hak arayışının karşısına şiddet çıkarılıyor

Ankara Kadın Platformu olarak Barış Annelerine karşı geliştirilen insanlık dışı tutumu kınadıklarını dile getiren Çevirmen, dün Kuğulu Park’ta bir araya gelmek istediklerini hatırlattı. “Ancak devletin kolluk kuvvetleri tarafından annelere reva görülen insanlık dışı tutumu bizzat yaşayarak gördük” diyen Çevirmen, şöyle devam etti: “Bizlerin en temel demokratik hakkı olan toplanma hakkımız polis tarafından engellendi. Arkadaşlarımız bir araya gelmeden polisin müdahalesine, şiddetine maruz kaldı. Arkadaşlarımız gözaltına alındı. Milletvekilleri gözaltına alınmaya çalışıldı. Arkadaşlarımıza ve halkın iradesine reva görülen polisin bu tutumunu da şiddetle kınıyoruz.”

Yaşananlara tepki göstermedikleri taktirde, iki üç kadının bir araya gelmesine bile tahammül edemeyenlerin baskı ve şiddet dozunu artıracağını vurgulayan Çevirmen, “Annelere ve bize karşı uygulanan bu şiddet ideolojiktir. En son 31 Mart yenilgisini yaşayan siyasi iktidar, başta kadınlar olmak üzere kendileri gibi düşünmeyen herkese karşı şiddeti artırarak iktidarını sürdürmek istemektedir. Ancak bizler biliyoruz ki tarihin çöplüğü benzer yöntemler kullanan iktidarlarla doludur” dedi.

Anneler ölümden değil, yaşamdan yana tavır alıyor

Annelerin talebinin insani ve vicdani olduğunu altını çizen Çevirmen, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Anneler ölümden değil yaşamdan yana tavır almaktadır. Ülkemizin yakın tarihinde yaşanan acıların tekrar yaşanmamasını istemektedirler. Çocuklarının yaşam hakkını savunmaktadırlar. Bu insani tutum karşında ise ana akım medya ekranlarının vermediği, ancak bizim sosyal medya aracılığıyla takip ettiğimiz cezaevleri önlerinde yaşanan insanlık dışı görüntüleri her gün üzülerek, vicdanlarımız sızlayarak takip etmekteyiz. Artık vicdanlarımız bu yaşananları kaldıramamaktadır. Annelerin vicdanlarının sesine, bizler de vicdanlarımızın sesini katarak annelere uygulanan şiddete son verilmesini ve yaklaşan sessiz ölümlerin durdurulmasını istiyoruz.”

Ardından söz alan Milletvekili Tülay Hatimoğulları da polisin, kolluk kuvvetlerinin her yerde olduğu gibi dün de en ağır şiddetiyle karşılaştıklarını ifade ederek, polisin, kadınlara hem sözlü hem de fiziki şiddeti en ağır biçimiyle uyguladığını söyledi. Tecride karşı cezaevlerinde ve dışarda süren direnişin mevcut yasaların uygulanmasını istemek dışında bir talebinin olmadığını vurguladı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar