Ankara ve İstanbul’da ‘Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın’ denildi

Ankara ve İstanbul’da ‘Hasta tutsaklar derhal serbest bırakılsın’ denildi

İHD Ankara ve İstanbul şubelerinin hasta tutsaklarla ilgili bu haftaki açıklamalarında cezaevlerinin koronavirüs salgını nedeniyle riskli yerler haline geldiği belirtilerek, hasta tutsakların serbest bırakılması istendi. 

Hasta tutsakların taleplerinin dile getirildiği bu haftaki İstanbul ve Ankara eylemlerinde, korona pandemisi ele alındı, hapishanelerin çok riskli duruma geldiği ve hasta tutsakların bir an önce tahliye edilmesi çağrısı yapıldı.

Ankara’da 291. Hafta açıklamasında Menduh Kılıç’ın durumu gündemleştirildi

İHD Ankara Şubesi Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 291. Hafta basın açıklamasında cezaevlerinde 590’ı ağır olmak üzere 1564 hasta mahpusun bulunduğunu hatırlattı. Bu rakamların hasta tutsakların sadece bir kısmını ifade ettiği, gerçek sayının çok daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, “Dünyada pandemi olarak ilan edilen ve ciddi can kayıplarına yol açan Corona Virüs (Covid-19) hastalığı hapishanelerde ciddi risk teşkil etmektedir” denilerek aile ve tutsakların aktarımlarının cezaevlerinde yeterli önlem alınmadığını gösterdiği vurgulandı.

İnisiyatif, bu haftaki açıklamasında Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsaklardan 28 yıldır cezaevinde kalan ve hastalıkları hakkında İHD’yi mektupla bilgilendiren Menduh Kılıç’ın durumuna dikkat çekti.

Kılıç’ın tüberküloz geçirdiği, sol akciğerinin bir bölümün alındığı ve o bölümde aynı zamanda tehlikeli mantar enfeksiyonunun da oluştuğu, sağ akciğerindeyse ciddi tahribatlar meydana geldiği anlatılan Kılıç’ın ileri derecede astım ve KOAH hastası olduğu vurgulandı.

Menduh Kılıç’ın diğer pek çok hastalığı da olduğu ifade edilen açıklamada, “Kılıç’ın hastalıkları ciddi ve acilen tedavi edilmesi gerek akciğer rahatsızlıklarıdır ve özellikle salgından en fazla etkilenebilecek hastalık grubuna dahildir. Bu denli ağır ve birinci dereceden risk grubuna dahil olan hastanın acilen tahliye edilmesi ve bu süre zarfında aşırı öksürük ve boğazından kan gelmesi belirtilerinden dolayı da talep ettiği üzere R Tipi Cezaevlerine naklinin yapılarak derhal gözetim altına alınması gerekmektedir” denildi.

  1. F Oturumu açıklamasında Sabri Kaya’nın durumuna işaret edildi

İstanbul İHD’nin gerçekleştirdiği 419. F Oturumu açıklamasında da ağır hasta tutsak Sabri Kaya’nın derhal serbest bırakılması istendi.

Koronavirüs nedeniyle bu hafta da sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen eylemde 58 yaşındaki Sabri Kaya’nın durumuna dikkat çekildi.

Kaya’nın kalp hastası olduğu tespit edildikten sonra, 2013 yılında Ankara Numune Hastanesinde ve 2016 yılında Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishanesinde kalırken olmak üzere iki defa kalp ameliyatı olduğu söylenen açıklamada, “2016 yılında İl Sağlık Kurulu’nun verdiği ‘hapishanede kalamaz’ raporu üzerine avukatı tahliyesi için başvuru yaptı. Ancak Adli Tıp Kurumu bu raporu kabul etmedi ve Sabri Kaya’nın hapishanede kalabileceğine dair raporu düzenledi. Sürekli tedavi gerektiren bu hastalığına rağmen tedaviye erişimde ciddi sorunlar yaşadı” denildi.

‘AİLESİ UMUTLA KAYA’NIN SERBEST BIRAKILMASINI BEKLİYOR’
25 Mart’ta kalp krizi geçiren kronik kalp hastası olan Sabri Kaya’nın, daha sonra geçirdiği beyin kanaması sonucu bir damarının tıkanmasıyla konuşma ve hareket etme yeteneğini kaybettiği söylenen açıklamada, “Bu durumda dahi infaz ertelemesi ile tahliye edilmezken, Osmaniye Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hastane mahpus koğuşuna götürüldü. Son aldığımız bilgiye göre aileye, ’14 gün burada kalacak’ demelerine rağmen 3 Nisan 2020 sabahı hapishane revirine getirmişler. Telefonda konuşması anlaşılmıyor, görüşme talebi yerine getirilmiyor. 

Coronavirüs önlemi adı altında aile görüşleri yasaklandığından ailesi ile görüşemeyen Sabri Kaya’nın avukatı yeniden infaz ertelemesi dilekçesi verdi. Ailesi umutla bu talebin kabul edilmesini ve Kaya’nın serbest bırakılmasını bekliyor. Sabri Kaya ve tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın. Tedavi haktır engellenemez” ifadeleri yer aldı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar