Ankara’da 1 Eylül mitingi

Ankara’da 1 Eylül mitingi

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara emek ve demokrasi güçleri Tandoğan miting alanında bir araya geldi

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ankara emek ve demokrasi güçleri Tandoğan miting alanında bir araya gelerek barış için mücadele edeceklerini bir kez daha haykırdılar.

Saat 16:00’da AKM önünde kortejler oluşturuldu, yürüyüş yapılarak Tandoğan miting alanına girildi.

AKM önündeki buluşma öncesinde Ankara emek ve demokrasi bileşenlerinin temsilcileri saat 15:00’te Gar önüne giderek kısa bir anma yaptılar.

Ankara Emniyeti ‘kayyım’ yazılı pankart ve dövizlere yasak koydu. Ayrıca Kuzey Kürdistan Partisi’nin pankartını da alana almayacağını miting öncesi tertip komitesine bildirdi. Sırt çantası, not defteri, vs. alana alınmadı.  

AKM önünde kortejler oluşturulurken en önde Ankara Kadın Platformu yerini aldı. Mitinge kadınların beyaz tülbentleri ve sloganları damga vurdu. Kadınlar yürüyüş boyunca doğa talanına, kadın katliamlarına, kayyımlara, emeğin sömürülmesine, erkek egemenliğine, cinsiyetçiliğe, karşı attıkları sloganlarla mücadeleye devam edeceklerini haykırdılar. Kadın Platformu’nun korteji yürüyüşün başından miting sonuna kadar alanı coşkusuyla doldurdu.

Miting alanına girildiğinde tertip komitesi Ankara Emek ve Demokrasi güçlerini selamlayarak saygı duruşuna davet etti. 

Saygı duruşunun ardından konuşmasını yapmak üzere kadın platformu temsilcilerinden Buse sahneye davet edildi. Buse’nin yaptığı konuşma kitle tarafından sloganlar ve alkışlarla karşılık buldu. 

Tertip komitesi tarafından hazırlanan ortak metni, tertip komitesi adına Tayfun Görgün okudu.

Tayfun Görgün’ün konuşmasının ardından KollektiF müzik grubu coşkulu dinletisiyle katkı sundu. Miting halaylarla sona erdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar