Ankara’da 2 Temmuz anması yapıldı

Ankara’da 2 Temmuz anması yapıldı

Sivas Katliamı’nın 26. yılı nedeniyle dün Ankara’da da yürüyüş ve miting düzenlendi

2 Temmuz 1993’te tarihsel-toplumsal gericilik birikiminin katliamcı bir güruha dönüşmesiyle gerçekleşen ve aralarında aydınlar, sanatçılar, çocuklar, gençlerin bulunduğu 33 insanın diri diri yakılmasıyla sonuçlanan Sivas Madımak Oteli Katliamı’nın 26. Yıldönümünda Ankara’da yapılan mitinge binlerce insan katıldı. Katliamın 26. Yılı nedeniyle Ankara’nın çeşitli ilçelerinde yapılan anma etkinlikleri dün yapılan miting ve yürüyüşle merkezileştirildi.

Sendika ve meslek örgütlerinin, Alevi kurumları ve devrimci-demokrat güçlerin ortak örgütledikleri yürüyüş ve miting için saat 17:00’de AKM önünde toplanıldı. Polisin yürüyüş güzergahındaki yolları trafiğe kapatmak ve kontrol noktaları oluşturma işini yürüyüşün başladığı anda gerçekleştirmesinin dikkat çektiği anmada, katliam, katliamcı zihniyet ve faşist-gerici saldırılar pankartlar, dövizler ve sloganlarla teşhir edildi.

Alınteri okurlarının “Yakılan da asılan da katledilen de emektir! Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız!” pankartıyla katıldığı yürüyüş ve mitingde sık sık “Sivas’ın hesabı sorulacak!”, Sivas’ı unutma unutturma!”, Katil devlet hesap verecek!”, “Faşizme karşı onuz omuza!”, “Dün Maraş’ta bugün Sivas’ta çözüm faşizme karşı savaşta!”, “Sivas’ı yakanlar AKP’yi kuranlar!”, “Baskılar bizi yıldıramaz!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!” sloganları haykırıldı. Katledilenlerin isimleri “yaşıyor!” haykırışlarıyla karşılandı. Gerek pankartlarda gerekse konuşmalarda Madımak Otel’in Utanç Müzesi’ne dönüştürülmesi talebi öne çıktı.

Mitingde Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi dernekleri adına Müslüm Bektaş ve Sivas’ta yitirdiklerimizden Gülsüm Karababa’nın ablası birer konuşma yaptılar.

Samahların çekildiği, sloganlarla tepkinin dile getirildiği mitingte ortak basın metnini PSAKD Genel sekreteri Onur Şahin okudu.

Şahin’in okuduğu basın açıklamasında şu başlıklar dikkat çekti:

Gericiler haftalar öncesinden bildiri dağıtım katliam çağrısı yaptılar. Devlet yetkilileri katliamcı güruhun toplanmasını beklediler. Gerici katil güruh “Şeriat isteriz” sloganları eşliğinde otele yönelip katliamı gerçekleştirdiler. Sivas katliamı egemenlerin askeri polisi yargısıyla organize ettiği planlı bir katliamdı. Katliamdan sonra küçük bir grup hakkında dava açıldı. Haklarında dava açılan katillerin bir kısmı hiç bulunmadı. Bazılarının Sivas’tan hiç ayrılmadıkları, ehliyet alıp evlendikleri, askere gittikleri anlaşıldı. Devlet tarafından bulunmayan katiller zaman aşımıyla kurtuldular. Dönemin AKP Başkanı ‘Hayırlı olsun’ dedi.

 

‘Güçlü demokrasi mücadelesi vermek kaçınılmaz’

 

Bugün ise siyasi iktidarı elinde bulunduran AKP toplumsal muhalafete baskı politikalarına devam ediyor. 15 Temmuz darbe kalkışması bastırıldığı halde çıkarılan OHAL dönemindeki KHK ile yüzlerce kişi işinden atılmıştır. Bu baskılara boyun eğmeyenlere polis şiddeti uygulanmıştır. Savaş politikaları nedeniyle birçok insan hayatını kaybetmiştir. Cizre’de Sur’da sokağa çıkma yasaklarında yüzlerce yurttaşımız hayatını yitirmiştir. Savaşa karşı çıkan 103 barış güvercinimiz IŞID militanlarının saldırısı sonrası katledilmiştir. Rejim 16 Nisan referandumu ile otoriterleşmiştir. Buna karşı güçlü bir demokrasi mücadelesi vermek kaçınılmazdır.

 

‘Yakın evi sloganını madımak’tan biliyoruz’

 

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu asker cenazesinde saldırıya uğradı. O saldırıda bir kadının “Yakın evi” sloganını biz Madımak’tan biliyoruz. Saldırının sonrasında saldırganlar hızla serbest bırakıldı. AKP’liler tarafından saldırganlar elleri öpülerek karşılandı. Bu saldırıdan sonra birçok gazeteci ve yazar saldırıya uğradı. Muhalif kesimlerin hiçbirinin can güvenliği yoktur. 

 

‘Madımak utanç müzesi olacak’

 

Sivas Madımak katliamı sadece Alevilere karşı değil ötekileştirilen dışlanan bütün kesimlere karşı yapılan katliamdır. Irkçılığa gericiliğe karşı adaleti özgürlüğü halkların kardeşliğini savunarak gelin katledilenleri analım. Gelin hep birlikte dayanışmayı ve mücadeleyi büyütelim. Böyle acılar yaşamamak için tüm canlarımızı meydanlarda anmaya davet ediyoruz. Katledilen canlarımızı 26’ncı yılında saygı sevgiyle anıyoruz. Sivas’ın ışığı sönmeyecek ve Madımak Utanç Müzesi olacak.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar