Ankara’da 25 Kasım etkinliği

Ankara’da 25 Kasım etkinliği

Alınteri Kadın Komisyonu Ankara’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü konulu etkinlik gerçekleştirdi.

Etkinlik, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nün kısa tarihçesinin anlatılmasıyla başladı. Tarihçe ve önemi anlatıldıktan sonra Mirabel Kardeşler’den günümüze kadın mücadelesinin devam ettiği, sömürücü kapitalist sistemin ve siyasi bekçilerinin kadınları, mücadele içinde özneleşmesinden korktukları için eve kapatmaya, daha fazla baskı altına almaya ve susturmaya çalıştıkları vurgulandı. Kadınların hem cinsel kimlikleri hem işçi-emekçi ve etnik kimlikleriyle kat kat sömürüldükleri, baskı altında tutuldukları ve tacize, tecavüze, şiddete, cinayetlere maruz bırakıldıkları ifade edildi.

Dominik Cumhuriyeti’ndeki Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele eden Mirabel Kardeşler’in diktatörün düşmanlığını kazanıp korkularının simgesine dönüşen mücadelesinin vahşice katledilmelerine neden olduğu, fakat mücadelelerinin ölümlerinden sonra büyüyerek devam ettiği kaydedildi.

Kadınların insanca ve eşit yaşam mücadelesinin öznesi olmalarının yaratacağı devasa sonuçları gören sistemin bundan korktuğu ve buna özel bir düşmanlık beslediği ifade edildi. “İşte bu nedenledir ki, 2011 yılında imzalanmış olan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin geri çekilmesine bütün kadınlar ve toplum olarak karşı çıkmalı ve uygulanmasını sağlamak için mücadele etmeli, yan yana durmalı, dayanışma içinde olmalıyız” denildi.

Daha sonra Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun ve İSİG Meclisi’nin 2020 yılında kadın cinayetleri raporları paylaşıldı. Kadın mücadelesi ve dayanışması üzerine sohbetler edildi.

Etkinlik, İLMEK Korosu tarafından; Konfeksiyoncular, İnsan Pazarı, Ötme Bülbül ve Adnan Yücel’in Aysel Zehir için yazdığı DİRENÇ ÇİÇEĞİ şiirinin seslendirilmesiyle devam etti.

Son olarak, İlmek Kadın Dayanışması’ndan bir arkadaş, İlmek kadın fanziniyle kadın dayanışması ve mücadelesini ilmek ilmek örmek için bir tohum atıldığını belirterek, “Biliyoruz ki, ektiğimiz tohumlar kadın arkadaşların yan yana durması, dayanışmasıyla yeşerecektir. Eşit ve insanca bir yaşam için bu mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeye, tohumları birlikte yeşertmeye davet ediyoruz” çağrısında bulundu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar