Ankara’da coşkulu, kitlesel, kararlı 8 Mart!

Ankara’da coşkulu, kitlesel, kararlı 8 Mart!

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Ankara’da gündüz tüm kadın örgütlerinin birlikte örgütledikleri coşkulu, kitlesel ve kararlı yürüyüş ve buluşmayla gece de feminist yürüyüşle kutlandı.

Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl Ankara’da tüm kadın örgütleri; toplanma yerinin Kolej, miting alanınınsa Sakarya Caddesi olmasını kararlaştırmıştı. Kolej Meydanı’nda yüzlerce kadın bir araya geldi. Polisin, ‘Buradan yürüyüş yapamazsınız’ demesine karşılık kadınlar, “Barikatı aç!” haykırışları ve alkışlarla karşılık verdi. Kısa süren görüşmeler de oldu. Bu görüşmeler sırasında kadınlar sloganlarla geri adım atmayacaklarını vurguladı. Polisin ‘Buradan yürüyemezsiniz’ diyerek “dağılın” anonsu yapmasına kadınlar, ıslıklarla karşılık. Ardından polis barikatı açıldı ve kadınlar coşkulu yürüyüş gerçekleştirdi.

Bugün yapılan 8 Mart eylemi hem kitleselliği hem coşku ve kararlılığıyla dikkat çekti. Bunda, birçok kadın platformunun eylem yeri konusunda ortaklaşmasının etkili olduğu açık. Bu yılki eylemde ayrıca “Eşit işe eşit ücret!” gibi emeğe dayalı dövizlerin görünürlüğü dikkat çekiciydi.

Emeğimiz, Kimliğimiz, Özgürlüğümüz, Hayatımız ve Barış İçin Tüm Dünyada Ayaktayız” pankartı açan kadınlar, “Kadın, Yaşam, Özgürlük”, “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması! “, “Jin Jiyan Azadi!”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”, “Tayyip kaç, kaç, kaç! Kadınlar geliyor!” sloganlarını haykırırken; “Sen, ben, biz, özgürlük için altüst ederiz”, “Yaşamak istiyoruz” , “Kadınlara yönelik suçlarda iyi hal ve tahrik indirimine son”, “İster doğurur, ister doğurmam, kime ne, sana ne” dövizleri taşıdılar.

Yürüyüş sırasında polisin, “şuradan yürüyün, bando Sakarya’ya kadar sussun” gibi müdahale çabası boşa çıkarıldı.

Yürüyüş kolu Sakarya Caddesi’ne girdiğinde burada bulunan kadın gurupları tarafından alkışlarla sloganlarla karşılandı. Sakarya Meydanı’nda boş alan kalmamıştı. Yüzlerce kadın bugün coşkulu bir şekilde 8 Mart eylemindeydi.

Kadın Platformları ayrı ayrı açıklamalar yapsa da aynı alanda olmaları başka bir mesaj veriyordu.

Kadınlar; tacize, tecavüze, kadın haklarına yönelik saldırılara, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına direneceklerini haykırdı. Trampet, gitar ve erbane çalan kadınlar, dans edip, halay çekti
Sakarya Meydanı’nda konuşmalar, müzik dinletileri yapıldı.  Sloganlar çok coşkulu bir şekilde haykırıldı.
Konuşmaların ve müzik dinletisinin ardından Şilili kadınların bütün dünyaya mesaj olarak yaydıkları Las Tesis dansı yapıldı.

Yaklaşık 3 buçuk saat süren eylem, akşam feminist gece yürüyüşünde buluşmak üzere sonlandırıldı.

FEMİNİST GECE YÜRÜYÜŞÜ

Ankara’da bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’nde yüzlerce kadın ve LGBTİ+, Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi. “Patriyarkanın belasıyız feminist isyandayız” pankartı açan kadınlar, “Yaşasın 8 Mart!”, “Beden bedendir, fizik kuantumdur!”, “Tanrım eril kullarını sen affetsen ben affetmem!”, “Trans cinayetleri politiktir!”, “Kadınlar sokakta, feminizm isyanda!”, “Tabuları yıkarım bulaşıklara karışmam!” ve “Dünyayı istiyoruz kırıntıları değil!” dövizleri taşıdı.

Burada bir süre şarkılar eşliğinde dans eden kadınlar, daha sonra zılgıtlar ve sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Geceleri de sokakları da meydanları terk etmiyoruz!”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin cop, inadına isyan!”, “Erkek adalet değil gerçek adalet!”, “Biz durursak dünya durur!”, “Aile değil kadınız, kadınız isyandayız!” ve Türkçe, Arapça ve Kürtçe olarak “Kadın yaşam özgürlük!” sloganları atıldı. Yaklaşık 65 gündür kayıp olan “Gülistan Doku nerede!” dövizi dikkat çekti. Sakarya Caddesi’ndeki yürüyüş sırasında cafelerde bulunanlar alkışlarla destek verdiler.

Sakarya Caddesi’ndeki feminist gece yürüyüşünün ardından Kürtçe, Türkçe ve Arapça basın açıklaması okundu.

Basın açıklamasında, AKP iktidarının kadınların haklarını ve özgürlüklerini hedef alan sistematik saldırıları karşısında mücadelelerin geriletilmesine izin verilmeyeceği belirtilerek, “Kutsal aile içinde tanımlanan makbul kadın olmayacağız. Biz kadınlar hakkında karar vermek ne erkeklere ne de devlete düşer. Bu hayat bizim. Bugün tüm dünyanın gözü önünde göçmenlere yönelik en ağır insanlık suçları işleniyor. Türkiye’deki göçmen ve sığınmacıların yarısından çoğu kadın. Türkiye’de göçmen kadın olmak yoksulluk demek, emek sömürüsüne ayrımcılığa, erkek şiddetine uğramak demek. Bu şiddet sarmalına karşı göçmen kadınların yanındayız” denildi

Biz özgürlüklerimiz gasp edilirken direnmekten ve barıştan ısrar etmekten vazgeçmeyen kadınlarız” denilen açıklamanın devamında, “Kürt kadınları her dönem daha da zorlaşan mücadele alanlarında direnişe devam ederken, hep bir ağızdan yılmadan, ısrarla ‘Jin jiyan azadî’ demeye devam edeceğiz. Cinsiyetçiliğe, militarizme, savaş, sömürüye erkek egemenliğe, homofobiye, bifobiye, transfobiye devlet şiddetine erkek şiddetine tacize, tecavüze hep birlikte hayır diyoruz. Boyun eğmiyoruz. Tüm dünyada sistematik saldırılara, muhafazâkarlaşma ve biz kadınları hedef alan politikalar karşısında dünyanın dört bir yanında büyüyerek gelen feminist mücadelemizle biz kazanacağız. Patriyarkayı alt edeceğiz. Boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Patriyarkaya karşı mücadelemiz devam edecek. Geceleri de sokakları da terk etmiyoruz. Yaşasın feminist dayanışma” ifadeleri kullanıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar