Ankara’da Newroz: Leyla Güven engellemelere rağmen sloganlardaydı!

Ankara’da Newroz: Leyla Güven engellemelere rağmen sloganlardaydı!

Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Kolej Meydanı’nda örgütlenen Newroz kutlamasına soğuk havaya, polis engellemelerine rağmen binlerce kişi katıldı.

Ankara’da Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından “Newroz coşkusuyla faşizme karşı birlikte mücadeleye” sloganıyla Kolej Meydanı’nda örgütlenen Newroz kutlamasına soğuk havaya, polis engellemelerine rağmen binlerce kişi katıldı.

Polisin Kızılay Güvenpark’tan itibaren tüm yolları araç trafiğine kapatıp, iş makineleri, TOMA, çevik kuvvet yığınağıyla ara sokakları tutma tutumu, kutlama boyunca süren tacizlerle, saldırı tehditleriyle devam etti.

2017 yılında Diyarbakır Newroz’unda polislerce katledilen Kemal Kurkut’un fotoğrafının alana girmesine de izin vermedi. Sarı-kırmızı-yeşil fularlar, bayraklar alınmadı.

Makyaj malzemeleri, not defteri, kalem, çakmak vs. bu yıl da alınmadı. Dövizlerin alınmasında da aynı tutum sergilendi. Polis kalem ve defterleri “içerde döviz yazmayasınız” diyerek almadı, kışkırtıcı tutumu yer yer gerilimlere neden oldu.

Bu tutumunu o kadar ileri götürdü ki, Newroz ateşi için alana getirilen odunları resmen “gözaltına” aldı. Alanda ateş yakılması engellense de kitle bir şekilde Newroz ateşi yaktı.

Dahası Leyla Güven’in adı anılırsa gaz yağmuruna başlayacağı tehditleri savurdu. Alana Güven’in pankartı alınmadı. Tüm bu kışkırtıcı ve engelleyici tutumlara rağmen kitle sık sık Leyla Güven’in direnişini sloganlarla selamladı. Alana alınmayan dev poster de bir süre sonra engelleri aşarak sahneye asıldı. Alanda heyecanla karşılanan poster, polisin saldırı tehdidini yinelemesi üzerine alkışlarla indirildi.

Halaylarla başlayan Newroz kutlamasında ortak metni Emek ve Demokrasi Güçleri adına Tayfun Görgün okudu. Görgün, Newroz’u kutlayarak, “Newroz, tüm Ortadoğu halklarının ve Kürt halkının zalim Dehaq’a karşı mücadelesidir. Newroz halkların bayramıdır. Bugün eğer dünyanın sayısız coğrafyasında özellikle insanlığın beşiği olan Ortadoğu’da halkları bir birine kırdıran cihatçı çeteler tarafından kadın ve çocuklara özellikle Alevi ve Êzidî kadınlara uygulanan vahşet, varken, işçiler, emekçiler, halklar yokluk ve açlık içinde kıvranıyorken bayramlarımız nasıl mutlu olabilir” dedi.

‘Büyük bir kesime tecrit uygulanmaktadır’

Görgün, tecridin kaldırılması talebiyle cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin olarak, “Cezaevlerinde bütün siyasi tutsakların insani ve tümüyle hukuksal taleplerini dile getiren açlık grevleri sürmektedir. İçerde ve dışarıda toplumun büyük bir kesimine ağırlaştırılmış bir tecrit uygulanmaktadır. Bu tecritle birlikte emek ve meslek örgütlerinin demokratik taleplerine sokağın yasaklandığı, demokratik hak ve hukukun kendisini ifade edemediği ortadadır. İnsani açıdan da endişe verici bir noktaya varan bu durumun daha fazla can kaybı olmadan bir sonuca varılması beklentimizdir, dileğimizdir” şeklinde konuştu.

‘Kemal’in öldürülmesinden aynı rahatsızlığı duydular mı?’

Ardından HDP’nin Çankaya Belediye Başkan Adayı Filiz Kerestecioğlu konuştu. Kerestecioğlu, Leyla Güven’in eylemini selamlayarak, konuşmasına başladı. Kemal Kurkut’un fotoğrafını göstererek, “Kemanından başka silahı olmayan gencecik yaşta öldürülen Kemal Kurkut’tan rahatsız mı oldular? Üstünde hiçbir şey olmadan Newroz’a gitmeye çalışan bir insan vurulurken aynı rahatsızlığı duydular mı? Artık bu ülkede kimse hayatını kaybetsin istemiyoruz” dedi.

Kerestecioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Newroz kötülüğe karış mücadeledir. Dehaqlar kendine biat etmeyen herkese düşman olur. Sırf kendileri bin odalı saraylarında rahat yaşasınlar diye. Ama tarihte her zaman Kawa gibi mücadele edenler olmuştur. Kawa nasıl onun zulmünün karşısına dikildiyse sizde bugün bu meydanda Dehaq’ın karşısına dikildiniz. 2013 Newroz’una halklar el ele barışa imza atmışlardı. Kendi ikballeri için bunu feda ettiler. Her savaş barışla son bulur. Barış için ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz.

‘Bu sesi duyun tecride son verin’

Devam eden tecride de dikkat çeken Kerestecioğlu, şunları söyledi: “Tecridin sonlanması için Leyla Güven, 137 gündür açlık grevinde. Çok güçlü bir kadın. Çok insani, barışçıl bir talepte bulunuyor. ‘Türkiye’de bu düşmanlık ikliminin sonra ermesi, barışın gelmesi için tecridin kalkması gerekir’ dedi. Binlerce mahpus Leyla Güven’in bu en insani çığlığına ortak oldu. Ve açlık grevine girdiler. Bugün bir genç daha hayatını kaybetti. Gençler hayatını kaybetmesin artık. Bu sesi duyun, tecride son verin.  Türkiye kanunların uygulayın diyoruz. Bugün artık kamuoyunun artık sessiz kalmaması gerekiyor. Onlar ses verdikçe muktedirlerde ses verecek.”

‘Ankara’yı ranta imara kapatacağız’

Yerel seçimlere ilişkin de konuşan Kerestecioğlu, “Yerele seçimlerde HDP’nin propagandasına izin vermiyorlar. AKP’nin bugün İstanbul’da mitingi var. Tüm ulaşım araçları ücretsiz. Tüm vapurlarda, kamu binalarında Tayyip Erdoğan’ın afişleri var. Direklerin birini de boş bırakın bari. Ama bu hakkaniyet yok. Erkek siyasete karşı kadın muhtar adaylarımız, kadın meclis üyelerimiz var. Meclis üyelikleri çok önemli, meclis üyesi olmak demek Ankara’yı ranta, imara kapatmak demektir. Bunu denetlemek meclis üyelikleriyle mümkün” dedi.

‘Ankara Garı’na Barış Anıtı’nı dikeceğiz’

Ülkede AKP iktidarının beka sorunu olduğunu vurgulayarak, “Krizi saklamak için yapmadıkları kalmadı. İnsanların cebindeki krizi nasıl saklayacaksınız? Demokrasi krizi gibi ekonomik krizi de var bu ülkede. Her şeyi cebinize atarak bütün krizleri çıkardınız. Bu ülkeyi üreten bir ülke olmaktan çıkardırlar. 7 milyonu aşıyor gerçek işsiz sayısı. Nasıl kriz yok. Krizin üstünü örtmek için kriz yok diyorsunuz. Beka sorunu sizin kendi beka sorununuz. Hala sizin öfke dilinizi, siyasetinizi biz kullanmadığımız gibi halklarımız da kullanmıyorlar, birbirlerine düşmanlık etmiyorlar, etmeyecekler. Biz buraları yeşil alan olarak kurmak istiyoruz. Kent bostanları yapmak istiyoruz. Kendi ürünlerimizi üretmek, kendi kooperatiflerimizde satmak istiyoruz. Ankara Garı’nda kaybettiğimiz tüm yoldaşlarımızın anısına Barış Anıtı’nı da Ankara Garı’na dikmek için geliyoruz” dedi.

Miting sanatçı İlkay Akkay’ın ezgileri, halaylar ve sloganlarla sona erdi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar