Ankara’da operasyon protestosuna polis saldırısı

Ankara’da operasyon protestosuna polis saldırısı

HDP Ankara İl Örgütü’nün Rojava’ya yönelik operasyonu protesto eylemine saldıran polis aralarında HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan’ın da bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı.

HDP Ankara İl Örgütü’nün Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonunu protesto eylemine müdahale eden polis aralarında HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan’ın da bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı.

Eylemde Emniyet amirinin HDP’li vekillere “Türk askerinin duaya ve desteğe ihtiyacı varken hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Devletin bekası söz konusudur” demesi ise dikkat çekti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna karşı “Savaşa hayır” şiarıyla Sakarya Caddesi’nde yapmak istediği eyleme polis müdahalesi gerçekleşti.

‘DEVLET DEĞİL SARAY BEKASI SÖZ KONUSU’

Eyleme katılacak olan HDP’li vekiller Semra Güzel, Hüseyin Kaçmaz, Kemal Bülbül, Musa Piroğlu, HDP İl Eş Başkanı Zeyno Bayramoğlu ve çok sayıda parti üyesi Sakarya Caddesi’ne geçmek için il binasından çıkar çıkmaz etrafları çevik kuvvet polisleri tarafından ablukaya alındı. Eyleme izin vermeyeceğini belirten polisler sadece vekillerin Sakarya Caddesi’ne gidebileceğini söyledi. Bu sırada Emniyet Amirinin vekillere, “Bu operasyonun amacı açıklanmıştır. Türk askerinin duaya ve desteğe ihtiyacı varken hiçbir eyleme izin vermeyeceğiz. Bu düşünce ve ifade özgürlüğü değildir. Devletin bekası söz konusudur” demesi dikkat çekti.

Bu sırada HDP’li Hüseyin Kaçmaz ise, “Devletin değil Saray’ın bekası söz konusu. Halkın üzerinden siyaset yapılıyor. Kanunu uygulayın. Yorum yapmayın” diye tepkisini gösterdi.

POLİS VEKİLLERE HAKARET ETTİ

Ardından müdahale anonsu geçen polisler, hiçbir şekilde kitlenin Sakarya Caddesi’ne geçişine müsaade etmeyeceklerini belirtti. Bu sırada basın mensuplarının görüntü alması engellenirken, haberi takip etmelerine  izin vermeyecekleri belirtildi.  Duruma tepki gösteren HDP’li Semra Güzel’in üzerine yürüyen çevik kuvvet amiri, “Size istediğimi diyebilirim” dedi. Bu sefer araya giren ve polis saldırısını engellemeye çalışan Hüseyin Kaçmaz’ın üzerine yürüyen çevik kuvvet amiri “Sen kimsin lan. Haddini bil. Terbiyesiz” diye hakaretlerde bulundu.  Kısa süreli gerginliğin ardından yalnızca vekillerin olduğu bir grup Sakarya Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

PİROĞLU: SARAYIN SAVAŞI HALKIN SAVAŞI DEĞİL

Sakarya Caddesi’ne giden bütün sokaklar demir bariyerle kapatılırken, yalnızca içeri vekillerin girebileceği söylendi. Alana sarı basın kartı olan basın mensuplarını dahi almayacaklarını belirten polisler yalnızca Anadolu Ajansı’nı (AA) aldıklarını söyledi.

Demir bariyerler önünde kısa bir konuşma yapan HDP’li Musa Piroğlu, bu savaşta yalnızca yoksul ailelerin çocuklarının yaşamını yitirdiğini belirtti. Piroğlu, “Parası olan bedelini ödedi gitti. Bu polis terörü bu abluka tamamen bunun için yapılıyor. Sesimiz halka gitmesin. Bu savaşın gerçek yüzü görülmesin diye. Bu savaş Saray’ın savaşıdır. Halkın savaşı değildir” dedi.

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Ardından Sakarya Caddesi’ne giren kitle “Savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı. Bu sırada çoğunlukta kadınların olduğu kitleye saldıran polis, eylemcileri yerlerde sürükleyerek işkenceyle gözaltına aldı. Polisin tüm şiddetine rağmen barış sloganları atan aralarında HDK Ankara İl Eş Sözcüsü Fatma Kılıçarslan, HDP İl yöneticisi Betül Koca ile birlikte 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltı sırasında fenalaşan bir kadın ambulansla götürüldü. Gözaltıları tespit etmek için alana gelen Özgürlükçü Hukukçular Derneği üyesi (ÖHD) avukatlarına da müdahale eden polisler, avukatları zorla alandan çıkardı.

Gözaltına alınanların nereye götürüldüğü ise öğrenilemedi. (MA)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar