Ankara’da seyyar satıcılar: Hani kalp kırmak yoktu?

Ankara’da seyyar satıcılar: Hani kalp kırmak yoktu?

Kızılay Kızılay’da yıllardır kurulan “akşam pazarı”nın Valilik-Çankaya Belediyesi işbirliğiyle yasaklanmasına tepki gösteren çok sayıda kişi eylem yaptı. Polis eylemcileri Kızılay’dan uzaklaştırdı.

Çankaya Belediye Başkanı “Kalp kırmadık rekor kırdık” şiarının yazılı olduğu devasa pankartlarla Çankaya bölgesinin her tarafını donatırken Yüksel, Konur ve Karanfil sokaklardaki işportacıların ekmeğine göz dikti. Birkaç gün önce Çankaya Belediye Başkanı akşam pazarlarını kaldırdı haberleri sosyal medyada haber olmuştu.

İşin aslı akşam pazarları değilmiş meğerse. Çankaya Belediyesi, Konur, Yüksel ve Karanfil sokaklarda  akşam saat 21:00’de sonra açılan tezgahlardan rahatsızmış. Belediye kısa süre önce bu 3 sokağı yenilemek bahanesiyle zaten kapatmış, yaptığı işi de halkın yararına bir düzenleme olarak reklam etmişti. Düzenleme biter bitmez de Belediye ve Valilik el ele verip Ankara’yla bütünleşmiş işportacılara dönük yasak kararı çıkarıldı.

Bildiğimiz gibi 2011 yılında da Çankaya Belediyesi zabıtaları bu sokaklarda tezgah açan işportacılara sopalarla saldırmışlardı.

CHP’li belediyelerin “sosyal belediyecilik” olarak parlatıp cilaladıkları belediyecilik işte bu. Evine 3-5 kuruş götürebilmek için yıllardır bu sokaklarda işporta tezgahı açan emekçilerin ekmeğine göz dikmek. Vergisini alamadığı bu küçük kazançlara tahammül gösterememek!

İşçinin hakkını istemesine, sendikalaşmasına karşı “ücret sendikacılığı istemiyoruz” diyerek düşmanlık gösteren CHP ve belediyelerinin, üç kuruşluk vergi alamadığı için yıllardır yapılan işportacılığa göz dikmesi şaşırtıcı değil. Arkasından vergi alabileceği ya da tıpkı AKP gibi yandaşlarına pazarlayabileceği “yepyeni” işportacılık modellerinin sergilenmesi uzak bir ihtimal değil!

Fazla söze gerek yok. Yüzüne fakir fukara dostu maskesi takan sosyal demokratların ilk pratiklerinin evine ekmek götürmek için işportacılık yapmak zorunda olan emekçilerin tezgâhlarını kaldırmak olmasının kendisi çok şey anlatıyor. Ekonomik krizin toplu intihar ya da öldürmeler biçiminde yüzeye vurduğu bu günlerde sergilenen bu pratik, sosyal demokratların tarihsel misyonlarını, sınıfsal karakterlerini apaçık ortaya koyuyor zaten.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar