Ankara’daki YHT katliamından sonra terfi!

Ankara’daki YHT katliamından sonra terfi!

Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği yüksek hızlı tren (YHT) katliamına ilişkin iddianamede kusurlu oldukları gerekçesiyle şüpheli olarak değerlendirilen TCDD yöneticilerinin kazadan sonra terfi ettirildikleri ortaya çıktı.

İşçileri emekçilerin katledilmesinde çeşitli derecelerde rolü olanların terfi edilerek ödüllendirilmesi ya da çeşitli kıyaklarla sahiplenilmesi bir Türkiye devleti klasiğidir. Parçalana parçalana, taşeron ya da yandaş patronlardan “hizmet” satın ala ala kelimenin gerçek anlamıyla bir kabuğa dönüşen TCDD’nin gelinen noktada nasıl bir keşmekeş içinde olduğunu ve bu keşmekeşin yolcu taşımak gibi hayati bir konuda nasıl bir canavara dönüştüğünü ardı ardına yaşanan tren katliamlarında gördük.

Adam kayırmacılığın ayyuka çıktığı bu TCDD’nin, dokuz kişinin hayatını kaybettiği yüksek hızlı tren (YHT) katliamında kusurlu oldukları gerekçesiyle iddianamede şüpheli olarak değerlendirilen yöneticilerinin, o katliamdan hemen sonra terfi ettirildiği öğrenildi.

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre 13 Aralık 2018’de meydana gelen kazayla ilgili hazırlanan iddianamede, yedi TCDD yöneticisi de şüpheli sıfatıyla yer aldı. Aralarında mevcut TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun’un da bulunduğu üç yönetici için soruşturma izni gerektiği gerekçesiyle dosyalarının ayrılmasına karar verildi. İddianamede şüpheli olarak yer alan ve Ankara YHT Gar Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kadir Oğuz’un, makasçı Osman Yıldırım’a gerekli eğitim aldırmadığı gerekçesiyle kazanın meydana gelişinde kusurlu olduğu belirtildi.

İddianameye de konulan Teftiş Kurulu Başkanlığı raporunda ise “yeteri kadar tren teşkil görevlisi görevlendirmeyerek hata yapılma riskini azaltmayan Gar Müdür Yardımcısı Kadir Oğuz hakkında idari tasarrufta bulunulması” talep edildi. İddianamede ve Teftiş Kurulu raporundaki tespitlerde adı geçen Oğuz’un, kazanın ardından terfi ettirildiği ortaya çıktı. YHT Trafik ve İstasyon Yönetim Servis Müdürlüğü teşkilat şemasına göre YHT kazasından sonra Oğuz ‘YHT Ankara Gar Müdürü Y. (yerine)’ kadrosunda görevlendirildi.

Başkan yardımcısı oldu

İddianamede kazadan önce önleyici tedbirleri almadığı için kusurlu olduğu belirtilen şüpheli TCDD Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Yönetim Daire Başkanlığı Şube Müdürü Recep Kutlay da kazadan sonra terfi ettirilen isimler arasında yer aldı. Kutlay, vekaleten başkan yardımcılığı görevine getirildi. Kazadan önce TCDD Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan ve bulunduğu pozisyon nedeniyle hakkında soruşturma izni istenilen Ali İhsan Uygun da kazadan sonra TCDD Genel Müdürü olarak atandı. İddianamede yer verilen bilirkişi raporunda yeni kurulan trafik yönetim sisteminin kusurlu olduğu, bu sistemin kurulmasında sorumluluk taşıdığı gerekçesiyle Uygun’un da kusurlu bulunduğu belirtilmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar