Ankara’dan kayyımlara karşı ortak tepki

Ankara’dan kayyımlara karşı ortak tepki

Ankara’da sendika ve meslek örgütleri, devrimci demokrat kurumlar, siyasi parti ve dernekler Mülkiyeliler Birliği’nde yaptıkları ortak basın toplantısında “Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek!” dedi.

Belediyeleri birlikte kazandık, kayyumları birlikte göndereceğiz!” pankartının asıldığı toplantıda kurumlar adına HDP Ankara İl Eşbaşkanı Hüseyin Gevher, açıklama yaptı. 3 HDP’li BB’nin kayyumla gasbedilmesini ve yüzlerce insanın gözaltına alınmasını “Bu çok açık, çıplak, gayri meşru, yasa dışı, toplum karşıtı bir siyasi darbedir” sözleriyle tanımlayan Gevher, “Bu darbeye karşı halkın, toplum vicdanının gerektirdirdiği ahlaki, politik, barışçıl, demokratik tepki göstermek kadar meşru ne olabilir? Bir iktidar, iktidarın bir bakanı mevcut mevzuata, yasalara göre yapılmış, aynı AKP, MHP gibi girdiği seçimlerde Diyarbakır’da yüzde 63, Mardin’de yüzde 56, Van’da yüzde 54 gibi büyük bir çoğunlukla belediye eşbaşkanı seçilmiş siyasileri nasıl bir anlayışla, zihniyetle görevden alma hakkını kendinde görebilir?” diye sordu.

‘İzin vermeyeceğiz’

Kayyum uygulamalarının Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve tüm bölgeleriyle Türkiye halkının kabul etmediğini ve etmeyeceğini kaydeden Gevher, “Son 31 Mart ve 23 Haziranda zorla yenilettiğiniz İstanbul seçimleri de göstermiştir ki toplum nezdinde meşruiyetinizi kaybettiniz. Bu kaybedişinizi sağlayanlar arasında batı illerinde yaşamak durumunda bıraktığınız bölge halkının gösterdiği irade ile Türkiye’nin başta büyükşehirler olmak üzere kaybettiğiniz her belediyenin hesabını darbeden başka bir kavrama açıklanamayacak, yasal ve meşruluğu olmayan bu tasarrufunuzla Diyarbakır, Van, Mardin halkına ödetmeye çalışmanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Gevher sözlerini şöyle tamamladı: “Kayyumları geri çekilmesini, seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyelerinin görevlerinin başına gelmeleri sağlanana kadar mücadelemizin süreceğini buradan bir kez daha ifade ediyoruz.  Diyarbakır, Van, Mardin halkı yalnız değildir. Kayyumlar gidecek, seçilmişler gelecek.”

Emek ve Demokrasi Güçleri adına ortam metinde imzası bulunan kurum ve partiler şöyle: HDP Ankara İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Örgütü, Hakların Demokratik Kongresi (HDK) Ankara Meclisi, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP), Sosyalist Partisi  Ankara İl Örgütü, Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri Ankara Şubeleri, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD),  Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Devrimci Parti, Akader, Kaldıraç, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Ankara Mamak Şubesi, Özgülükçü  Hukukçular Derneği (ÖHD),  KESK Ankara Şube Platformu, Alınteri,  Ankara Tabip Odası (ATO), İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Divriği Kültür Derneği, 78’liler Ankara Girişimi, Devrimci 78’liler Derneği, Artvin Kültür Derneği, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP), TMMOB Ankara İl Koordinasyonu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar