Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırdı

Ankara’ya yürümek isteyen metal işçilerine polis saldırdı

Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için 25/2 maddesiyle işten atılan ve ücretsiz izne zorlanan işçilerin Ankara’ya doğru başlatmak istedikleri yürüyüş polis saldırısına uğradı, 10 işçi gözaltına alındı, işçilerin polis barikatı önündeki bekleyişi sürüyor

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için tazminatsız şekilde işten atılan ve ücretsiz izne çıkarılan Systemair HSK, Özer Elektrik ve Baldur fabrikaları işçilerinin sendika hakkı ve işçi kıyımlarının son bulması talepleriyle Ankara’ya yapacakları yürüyüş sabah saatlerinde polis saldırısına uğradı, bu saldırıda aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu 10 işçi gözaltına alındı.

Yürüyüş için Birleşik Metal-İş’in Gebze Şubesi önünde toplanan işçileri polis ilk önce pandemiyi öne sürerek engellemeye çalıştı. İşçiler uyarılara karşı yğrğme kararlılığını belirtince de Kocaeli Valiliğinin yasak kararını hatırlatarak kalkanlar ve coplarla saldırıya geçti.

Polisin saldırısı ve gözaltılar sonrasında işçiler, polis barikatı önündeki bekleyişi sürdürdü. Bu arada Birleşik Metal-İş, saat 15:00’de fabrikalarda üretimin durdurulması çağrısı yaptı. Polis bir kez daha saldırdı ve aralarında Birleşik Metal-İş Genel Başkanı, başkanlar kurulu üyeleri ve destek-dayanışma için işçilerin yanında bulunanların da olduğu 99 kişiyi gözaltına aldı.

Gözaltılar sonrasında Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu fabrikalarda işçiler eylemlerle tepki gösterdi.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar