Anne: Tüm kızlar cadıdır oğlum!

Anne: Tüm kızlar cadıdır oğlum!

Hayatın her alanında yaşadığınız dünyanın size değil, kadınlara değil, erkeklere ait olduğunu hissediyorsunuz- hissettiriyorlar!

Zeynep Zeytinci

Arabayla ilerlediğimiz yolda hemen yanımızdaki taksinin arka camından gövdesini çıkarmış, arkadaki arabalara el sallayıp, dil çıkaran, yüzünde komik bir ifadeyle türlü hareketler yapan küçük bir kız çocuğu görüyoruz. En fazla 5 yaşında. Ağır ilerleyen trafikte belli ki zaman geçirmeye çalışan çocuğun oyununa, annesi olduğunu tahmin ettiğim yanında oturan kadın da çok aldırış etmiyor.

Çocuğun tamamen çocuklara özgü olan özgür, kimseye aldırış etmeyen hareketleri, içimde sıkışmış, nefes almakta zorlanan bir yerleri ferahlatıyor.

Ortadoğu’nun göbeğindeki bu kız çocuğunun içindeki özgürlük hissi; henüz ölmemiş henüz dokunulmamış.

Bu his beni rahatlatıyor.

Bir süredir yaşadığım bu yer, erkeklerin dünyası. Bu bir metafor değil; gerçek anlamda erkeklerin dünyası. Sokakta genellikle gruplar halinde dolaşan ya da sadece araba camlarından gördüğümüz kadınlardan, devletin bürokratik kurumlarına; çocukların kurdukları oyunlardan, ev içi işlere kadar hayatın her alanında yaşadığınız dünyanın size değil, kadınlara değil, erkeklere ait olduğunu hissediyorsunuz- hissettiriyorlar!

Kanıksanmış ve sürekli olarak kadınlar tarafından da beslenen bu gerçeklik her yerde karşınıza çıkıyor.

Cinsiyet rolleri ufacık çocuklarda şimdiden şekilleniyor. Onlar erkek egemen dünyanın rollerini benimseyerek büyüyorlar. Gözle görünür biçimde. Sessiz, çekingen, uslu ve itaatkâr kız çocukları ile gerçek anlamda küçük bir canavar gibi davranan fütursuz erkek çocukları…

Çocuktan canavar olur mu?

Bu ufak erkek çocuklarının büyüdükleri zaman nasıl bir erkek, nasıl bir insan olacaklarını, Küçük Şeylerin Tanrısı’ndaki Hintli Ammu’nun küçük erkek çocuğu Esthe için de endişelendiği gibi “Erkek-Şoven Domuz” olup olmayacaklarını merak ediyorsunuz.

Ama çok da değil. Büyük ihtimalle öyle olacaklar.

Ben bunları düşünürken küçük kız, sıkışmış trafikte kendisini eğlendirmek için yaptığı oyunlara devam ediyor. Bizlere bakıp dil çıkarıyor, kıvırcık saçlı başını sallayarak. Ona bakıp gülümsüyorum.

Tam o sırada içinde bulunduğum arabanın ön koltuğundaki annesinin kucağında oturan ufak erkek çocuğu, “Anne bu kız ne yapıyor?” diye soruyor. Annesi, “Cadı oğlum o kız! Saçlarına baksana cadı gibi. Tüm kızlar cadıdır” diyor. Sonra elindeki plastik çubuğu oğlunun eline tutuşturup açık camdan, “Al bunu o cadı kıza at” diyor.

İçimden isabet ettirememesini diliyorum.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar