Anneler Günü’nde “çocuklarımızın yaşatılmasını istiyoruz” çığlığı

Anneler Günü’nde “çocuklarımızın yaşatılmasını istiyoruz” çığlığı

Açlık grevinde olanlar çocuklarının sesini duyurmak için Anneler Günün’de birçok kentte alanlara çıkan anneler, çocuklarının ölmesini istemediklerini haykırdı

Tutuklu anneleri, Anneler Günü nedeniyle Şırnak, İzmir, Adana Mardin gibi birçok kentte alanlara çıktı. Anneler; “Artık yeter anneler ağlamasın. Bu çığlığı duyun” diyerek çocuklarının taleplerinin karşılanmasını istedi.

Şırnak’ın İdil ilçesinde, tecride karşı açlık grevinde olan tutukluların anneleri ve çok sayıda Barış Anneleri Meclisi üyesi, Anneler Günü dolayısıyla açıklama yaparak, yol kapattı.  Yapılan açıklamaların ardından annelerin eylemi, “Jin, Jiyan, Azadî” ve “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganlarıyla son buldu.

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve tutuklu anneleri, Özgürlük Meydanı’nda bir araya geldi. Anneler, ellerindeki karanfillerle bir süre alkış ve zılgıtlar eşliğinde yürüyerek, sık sık “Bijî Berxwedana Zindanan” sloganı attı.

İzmir’de Barış Anneleri Meclisi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, Anneler Günü’ne ilişkin açıklama yaptı. HDP İl Örgütü önünde ellerinde karanfillerle bir araya gelen anneler, “Anneler Günü’nü kutlamıyoruz, çocuklarımızın yaşatılmasını istiyoruz” dedi. Eylem zılgıt ve “Biji Berxwedana Zindanan”, “Leyla Güven onurumuzdur” sloganlarıyla son buldu.

Adana’da da çocukları açlık grevinde ve ölüm orucunda olan tutuklu anneleri, gül dağıttı. Eylem öncesi, polis, zırhlı araçlarla ve yüzlerce çevik kuvvetle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana İl binasını ve İsmet İnönü Parkı’nı ablukaya aldı. Parka doğru yürümek isteyen kitleye polis izin vermedi. Polisin engellemelerine rağmen kitle parka geçerek, açıklama yaptı.

Tecridin son bulması için açlık grevinde olan tutukluların yakınlarının Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Binasında başlattığı nöbet eylemi 2’nci gününe girdi. Tutuklu yakınları, Anneler Günü dolayısı HDP İl binasından Ahmet Bahçıvan İl Merkezi önüne kadar başlarına taktıkları beyaz tülbentler ile “Biji Berxwedana Zındanan” sloganları eşliğinde yürüdü.

Antep’te çocukları cezaevinde açlık grevinde olan anneler tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevinde olan çocuklarına destek için bir araya geldi. HDP Şahinbey İlçe Örgütü’nde düzenlenen buluşmaya çok sayıda anne katıldı.

Her gün İstanbul/Bakırköy Cezaevi önüne gelerek, açlık grevinde olan çocuklarına destek için oturma eylemi yapan annelerin yapmak istediği Anneler günü kutlamasına ise  polis izin vermedi. Anneleri tehdit eden polis, oturma eylemine ya da bir açıklama yapmalarını engelledi.

Tecrite karşı 34 gündür Gebze Kadın Kapalı Cezaevi önünde oturma eylemi düzenleyen anneler, yine  gibi yine polis engeliyle karşılaştı. Anneler eylem yapmalarının  engellenmesi üzerine  HDP Kocaeli parti binasına giderek basın açıklaması düzenledi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar