Anneler Meclis’te, milletvekilleri kürsüde

Anneler Meclis’te, milletvekilleri kürsüde

Diyarbakır, Van ve Mardin’den gelerek HDP’nin Meclis toplantısına katılan 21 anne Adalet Bakanlığı’yla görüşme talebiyle Meclis’te oturma eylemi başlattı, HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir de açlık grevlerine dikkat çekmek için kürsüyü işgal etti

Çocukları tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan anneler Adalet Bakanlığı ile görüşmek için Meclis’te oturma eylemi başlattı.

Diyarbakır, Van ve Mardin’den gelerek HDP’nin Meclis toplantısına katılan 21 anne, toplantının bitiminde salondan ayrılmayarak, oturma eylemi başlattılar. Anneler Adalet Bakanlığı’ndan randevu talep ediyor, bu randevuda tecritin bitip avukat görüşüne izin verileceğini duymak istiyorlar.

Annelerin talebi üzerine HDP yöneticileri Bakan Gül’den randevu talepte bulundu. Bekleyiş sürerken Meclis polisi salona gelerek annelerin ayrılmasını istedi. Bir polis yöneticisi annelere, Meclis’in eylem yeri olmadığını söyledi, HDP’nin grup toplantısı bittiği için salondan ayrılmalarını istedi.

Anneler bakanla görüşene kadar ayrılmayacaklarını söyledi. Bir anne, “İstiyorsanız sürükleyerek çıkarın. Biz alışığız” dedi.

Polis memuru böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi. HDP yöneticileri araya girerek Bakan Gül’den randevu talebinde bulunulduğunu, sonucunun beklenmesini istedi. Bekleyişlerini sürdüren anneler “Çocuklarımızı yaşatmak istiyoruz” dedi.

HDP Milletvekilleri Meclis kürsüsünü işgal etti

Annelerin eylemi devam ederken HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir, açlık grevlerine dikkat çekmek için Meclis kürsüsünü işgal etti.

Meclis’te açlık grevinde bazı tutukluların anneleri Adalet Bakanlığı ile görüşme taleplebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Toplantı Salonu’nda başlattığı oturma eylemi devam ederken, Meclis Genel Kurulu da protestoya sahne oldu.

HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Dilan Dirayet Taşdemir, açlık grevlerine ve Meclis’te oturma eylemi yapan annelere dikkat çekmek için Genel Kurul’da kürsüyü işgal etti.

HDP’li vekiller İmralı’da devam eden tecrit, cezaevlerinde süren açlık grevleri ve ölüm oruçları ile ilgili HDP grubu olarak  verilen araştırma önergesinin reddedilmesi üzerine açlık grevlerine dikkat çekmek için kürsüyü işgali ettiği öğrenildi.

Kürsüyü işgal eden HDP’li Başaran ve Taşdemir’e, AKP ve MHP sıralarından “oturun” şeklinde tepkiler geldi.

Bu tepkiler üzerine Başaran, “Siz kimsiniz bize oturun diyorsunuz. Sizden talimat alarak oturacak değiliz” yanıtı verdi.

Milletvekillerin, beyaz tülbent takarak kürsüyü işgal etmesi üzerine Genel Kurul’a ara verildi. Meclis TV ise yayından çıktı. Milletvekillerinin kürsüdeki eylemleri devam ediyor. (MA’dan derlendi)


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar