Annelere gözaltında çıplak arama dayatması

Annelere gözaltında çıplak arama dayatması

Bakırköy Cezaevi önü ve Mısır Çarşısı’nda eylem yaparken gözaltına alınan Beyaz Tülbentli annelere gözaltında çıplak arama işkencesi yapıldığı öğrenildi

İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucu direnişi yapan çocuklarının sesi olmak için Bakırköy Cezaevi önü ile Mısır Çarşısı’nda eylemler gerçekleştirirken gözaltına alınıp, 4 gün boyunca İstanbul Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan annelere çıplak arama işkencesi yapıldığı öğrenildi.

Annelerle birlikte gözaltına alınan gazeteci Zeynep Kuray, ANF için kaleme aldığı anlatımda annelerin bu dayatmayı kabul etmemeleri üzerine 6-7 polisin üzerlerine çullanarak, zorla soydukları ve bu arada görüntülerini kaydetmeye çalıştıklarını ifade etti.

Kuray’ın yazısı şu şekilde:

Anneler Günü’nü havasız hücrelerinde karşılamak zorunda bırakılan tutuklu anneleri ile gözaltına alınıp götürüldüğüm İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde karşılaştım. Güvenlik Şubesi’nde yer olmadığı gerekçesiyle 4 gün boyunca “misafir” olarak tutulduğumuz  Terörle Mücadele (TEM)  şubesindeki kötü koşullarına rağmen anneler, tıpkı cezaevleri önündeki nöbetlerde olduğu gibi beyaz tülbentleri başlarında şarkılar söyleyip kasvetli havaya inat birbirlerine moral veriyordu. Beni gördüklerinde kucakladılar ve yaşadıklarını anlatmaya başladılar.

 

‘Zorla soyup, görüntümü çekmek istediler’

 

Anneler, çıplak arama dayatmasına maruz bırakılmanın hem kırgınlığını hem kızgınlığını yaşıyordu. Bu onur kırıcı uygulamaya maruz kalan annelerden Kumru Akgül, kadın polisler tarafından zorla soyulmak istendiğini anlattı. Bunu kabul etmeyince 6 polisin üzerine çullandığına dikkat çeken Anne Akgül, “Polisler beni çıplak soymaya çalışırken, bir diğeri beni telefonuyla çekmek istedi. Bunu gördüğümde avazım çıktığı kadar bağırdım. ‘Çıplak aramayı kabul etmektense kendimi öldürürüm’ dememle üzerime çullanmaları bir oldu” dedi. 

 

Bakırköy Cezaevi önünden gözaltına alınan annelerden Fadime Keskin de çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını belirtti. Keskin, 7 polisin üzerine yüklendiğine dikkat çekti.  

 

‘Kimse susmamızı beklemesin’

 

Bayburt E Tipi Cezaevi’nde 16 Aralık’tan bu yana açlık grevinde olan Fatma Yıldırım’ın annesi Raziyete Yıldırım ise Bakırköy Cezaevi önünden darp edilerek sürüklenerek götürüldükleri gözaltı aracında hakaretlere maruz kaldıklarını anlattı. Polislerden birinin kendisine “İstiklal Marşı’nı biliyor musun?” diye sorduğunu, ‘hayır’ cevabını verdiğinde ‘sen teröristsin’ diye hakaret edildiğini söyledi. “Çocuklarımız günbegün erirken kimse susmamı beklemesin” vurgusunda bulunan Yıldırım, hiçbir zulüm ve işkencenin ses çıkarmalarına engel olamayacağını kaydetti. 

 

Kürtçe söylenen şarkılara karşılık gece geç saatlere kadar “Ölürüm Türkiyem”in dinletildiği TEM şubesindeki bütün insanlık dışı koşullarında rağmen oruç tutup namaz kılan anneler, direnişlerini kararlıkla sürdüreceklerini vurguladı. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar