Annelerin eylemleri sürüyor

Annelerin eylemleri sürüyor

Çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan annelerin eylemleri polis saldırılarına, engelleme ve hakaretlerine rağmen ısrarla sürüyor

İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi yapan DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven 190. güne dayanırken, direnişlerini ölüm orucuna dönüştüren tutsaklar da 17. günde. Binlerce tutsağın ve yurtdışında açlık grevi yapan direnişçilerin eylemleri de devam ediyor.

Tecride karşı büyüyerek devam eden direniş dışarda da çeşitli eylemlerle desteklenmeye devam ediyor. Dün İstanbul’un birçok mahallesinde zincir eylemleri, meşaleli yürüyüşler düzenlenerek, tecridin kaldırılması istendi.

Tutsak annelerinin ısrarlı direnişleri de polis saldırılarına, engellemelere, gözaltılara rağmen devam ediyor.

Diyarbakır

Annelerin eylemleri polisin engellemelerine, saldırılarına rağmen sürüyor.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda 1 Mayıs’tan bu yana eylem yapmaları polislerce engellenen açlık grevi ve ölüm orucundaki tutsak anneleri, Batıkent Kavşağı’nda bir araya geldi. Burada çembere alınan tutsak yakınlarına polis saldırdı. Tutuklu annelerinin darp edildiği saldırıda Hızal Yıldırım gözaltına alındı. Bir süre sonra Yıldırım bırakıldı.

Saldırıya rağmen Batıkent Kavşağı’ndan ayrılmayan tutsak anneleri, yaşananları sloganlarla protesto ederek, eylemlerine devam etti.

Ümraniye Cezaevi önü

Açlık grevi ve ölüm orucunda olan çocuklarına ve yakınlarına destek olmak için aileler Ümraniye Cezaevi’nde kalan çocuklarıyla görüştükten sonra oturma eylemi yaptı. Buradan herkese seslenen aileler, “Artık bu tecridi bitirin” dedi.

Kısa bir süre oturan ailelere polis müdahale etti. Polisin müdahalesine tepki gösteren aileler, “Biz çocuklarımız için buradayız. Onların ölmesini istemiyoruz” dedi. Polisler ise eylemin yasak olduğunu belirterek izin vermedi.

Oturma eylemi ve açıklamanın olduğu sırada polisler basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf çekmelerine izin vermedi.

Bakırköy

Anneler bir kez daha Bakırköy Cezaevi önünü gitti. Tutsak yakınlarına Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar da destek verdi.

E-5 Otoyolu kenarında toplanan aileler, polisin kendilerine sürekli müdahale etmesi nedeniyle bu sefer bulundukları yerde oturma eylemi gerçekleştirdi. Bir süre burada oturan aileler, daha sonra kalkıp yolun karşı tarafına geçmek istedi. Üst geçide doğru yürüyen ailelerin önü polisler tarafından kesildi. Polisler herkesi bir anda köprüden geçmesine izin veremeyeceğini söyledi. Aileler ve avukatlar karşıya geçeceklerini söylemeleri üzerine polis kitleye izin verdi.

Geri dönen aileler, buradan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bakırköy İlçe Örgütü’ne kadar yürüyüş yaptı. Aileler yürüyüş boyunca “Biji berwedana zindana!” sloganları atarak grevlere dikkat çekti.

Adana 

Tutsak anneleri İsmet İnönü Parkı’nda bir araya gelerek çocuklarını sesi olmaktaki ısrarlarını gösterdi. Siyasi parti ve demokratik kurumların da destek verdiği eylemde anneler polis ablukasına rağmen parkta oturma eylemi yaptı.

Anneler, kendilerini kalkanlarla çevreleyen polislere, “Hava çok sıcak, bir açılında hava alalım. Nefes alamıyoruz” diyerek tepki gösterdi. Anneler adına konuşan Nejla Kocaman, tutukluların durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirterek, hükümetin bir an önce hareket etmesini istedi. Kocaman, “İstanbul seçimlerini bıraksınlar. Önceliğimiz açlık grevinde olan gençlerimizdir. Gençlerimiz ölümle burun buruna. Devlet bir an önce adım atsın. Çocuklarımız ölmesin” dedi.

Eylem sonrası kitle “Biji berxwedana zindana!” sloganları ve alkışlarla HDP İl Örgütü’ne geçti.

Gebze

Polisin engellemelerine, hakaret ve saldırılarına rağmen 38 gündür Gebze Cezaevi önüne giden anneler bugün de ısrarlarını sürdürdü.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gebze ilçe binası önünde bir araya gelen aileler, araçlara binerek cezaevinin önüne gitmek için yola çıktı. Cezaevine yakın bir yerde önü polis tarafından kesilen aileler, araçlardan inerek yürüdü.

Polisten ailelere hakaret 

Tekrar önleri polis tarafından kesilen aileler, “Çocuklarımız için buradayız, oturacağız kimseye zararımız yok” diyerek tepki gösterdi. Ailelere hakaret eden polisler, “Teröristler! Her gün sizinle uğraşıyoruz. Siz gidin, Abdullah Öcalan gelsin” dedi.

Etrafı ablukaya alınan aileler, polisin tüm hakaretlerine rağmen alandan uzaklaşmadı. Bir süre daha önlerinin kesildiği yerde beklemeye devam eden aileler, “Bizi öldürseniz de gelmeye devam edeceğiz. Bize hakaret edemezsiniz” ifadelerini kullandı. Aileler, bekleyişlerini devam ettirince saldıran polis, aileleri darp ederek araçlara bindirdi.

Aileler yarın yine geleceklerini belirterek, alandan uzaklaştı.

Polis ve ailelerin tartışmalarının devam ettiği anlarda gazetecilerin görüntü almasına engel oldu.

Van

Van’da polisin engellemelerine rağmen açıklama yapan anneler, çocuklarının sesi olmaya devam edeceklerini söyledi.

Tecridin kaldırılması amacıyla açlık grevi ve ölüm orucunda olan tutukluların aileleri Tutuklu Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) Van Şubesi’nde bir araya geldi. Sanat Sokağı’nda açıklama öncesi anneler dernek binasında kilamlar seslendirdi. Açıklamaya HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl eşbaşkanları, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları ile çok sayıda yurttaş katıldı.

Dernek binasından Sanat Sokağı’na gitmek isteyen annelere polis izin vermedi. Polis gazetecilerin de görüntülerini sildi. Yine gazetecilere polisler tarafından Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldı.

‘Çocuklarımızın sesi olmaya devam edeceğiz’

Açıklamaya izin verilmemesi üzerine dernek binasından üçer kişilik gruplar halinde çıkılmasına izin verildi. Anneler, avukatlar ve partililerden oluşan kitle HDP Van İl Örgütü binasına geçti. Burada açıklama yapan 151 gündür Kandıra F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan Necla Atak’ın annesi Emine Atak, “Tek amacımız çocuklarımızın sesini duyurmaktı ama polis ablukasına alındık. Biz sadece barışı ve çocuklarımızın sesini duyurmak istedik. Biz barış ve özgürlük istiyoruz. Ama bize verilen cevap, ‘umurumuzda değil’ oldu” dedi. Çocuklarının açlık grevinin 6 ayını geride bıraktığını söyleyen Atak, onların sesine ses olmaya devam edeceklerini söyledi.

Açıklama çekilen zılgıt ve atılan sloganlarla son buldu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar