Antep’te tekstil işçileri düşük zamma iş başı yapmadı

Antep’te tekstil işçileri düşük zamma iş başı yapmadı

Antep’te bulunan Şireci Tekstil işçileri, maaşlarına yapılan zammın asgari ücreti geçmemesini protesto ederek 15.00-23.00 vardiyasına gitmedi

Antep’te maaşlarına yapılan zammın asgari ücret oranının altında kalmasına tepki gösteren Şireci Tekstil işçileri, 15.00-23.00 vardiyasına girmeyerek düşük zammı protesto etti.

Antep’in önde gelen tekstil firmalarından Şireci Tekstil’in pamuk bölümünde çalışan işçiler maaşlarına yapılan zammın asgari ücret oranının altında kalmasından dolayı 15.00-23.00 vardiyasına girmedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (Dev Tekstil) Çukurova Temsilciliği’nden yapılan yazılı açıklamada, sendikanın haklarını arayan işçilerin destekçisi olduğunu belirterek, patronun işçileri korkutup yıldırmaya çalıştığını vurguladı.

Açıklamada Şireci Tekstil’de çalışan işçilerin “Hepimiz aylıklarımıza devletin verdiği yüzde 26 zammı istiyoruz fazlasını değil” dediğini kaydederken, “İşçilerin gösterdiği bu tepki oldukça anlamlıdır. Hem kendileri hem diğer işçilere örnek olması açısından bir başlangıç olmalıdır. Bu ‘komik’ zam işçilerle dalga geçmek demektir. Bu, asla bir geçim ücreti olamaz. İşçiler asgari ücrete yapılan zam oranında bir artış istiyorlar. İşçilerin talepleri son derece meşru ve haklıdır. Bu zam oranlarıyla değil geçinmek, yaşamak bile zordur. Hayat pahalılığının gittikçe arttığı, işsiz sayısının çoğaldığı bir zamanda işçi ücretleri insanca yaşamaya yetecek bir seviyede olmalıdır. Aynı zamanda işçilere iş güvencesi sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar