Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu’ndan siyasi tutsaklar için kampanya

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu’ndan siyasi tutsaklar için kampanya

5 Nisan 14:00’da başlayarak 6 Nisan 23:59’a kadar sürecek sosyal medya kampanyasında #infazdaeşitlik #siyasitutsaklaraözgürlük talepleri öne çıkarılacak

YAŞANACAK DÜNYA

Geçtiğimiz hafta Avrupa’daki Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların yanyana gelerek oluşturdukları Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu ilk sosyal medya kampanyasını siyasi tutsaklar için gerçekleştiriyor. 5 Nisan 14:00’da başlayarak  6 Nisan 23:59’a kadar sürecek sosyal medya kampanyasında #infazdaeşitlik #siyasitutsaklaraözgürlük talepleri öne çıkarılacak.

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Covid-19 pandemisi bütün dünyayı etkisi altına almış durumda. Milliyeti, inancı, cinsiyeti, coğrafyası ne olursa olsun bütün insanlık Koronavirüs tehdidi altında. Ancak bu salgın kimilerimizi daha fazla tehdit ediyor. Bağışıklık sistemi zayıflamış ileri yaştaki insanlarımız, kronik hastalıkları olanlar virüse karşı hepimizden daha savunmasız durumdalar.

Tedavi imkanlarına ulaşmadaki eşitsizlikler bir yana virüse karşı her özgür bireyin durumu aşağı yukarı aynı. Ancak bir istisna var ki onlar da cezaevlerindeki tutsaklar! Cezaevlerindeki binlerce tutsak kısıtlı pozisyonlarından dolayı salgına karşı adeta savunmasız durumdalar. Ne yiyebileceklerine, ne içebileceklerine, kiminle yan yana durup kimden uzak duracaklarına kendileri karar veremiyorlar. Olası bir Korona vakasının cezaevlerine ulaşması benzin deposuna düşmüş kibrit etkisi yaratacaktır.

Açık/kapalı görüş, telefon hakkı gibi uygulamaların da yasaklanması dolayısıyla tutsaklar tam bir kör kuyuya gömülmek istenmektedir.

Hal böyleyken Türkiye hükümetinin hazırladığı infaz yasası tutsaklar arasında ayrımlar yaparak özellikle siyasi tutsakları adeta “infaz etmeyi” amaçlamaktadır. Hazırlanan infaz indirim yasası tecavüzcülerin, çocuk istismarcılarının, mafya gruplarının, uyuşturucu tacirlerinin, insanlığa karşı suç işleyen DAİŞ üyelerinin önünü açarken, özellikle sol, sosyalist ve Kürt Özgürlük Hareketi tutsaklarını adeta Covid-19’la infaza mahkum etmek istemektedir.

Bizler Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu olarak hapishanelerdeki bütün tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim ve yaşam haklarının korunmasını savunmakla birlikte, infaz indiriminde bir ayrım yapılacaksa bu ayrımın tecavüzcülere, çocuk istismarcılarına, uyuşturucu tacirlerine, mafya liderlerine, insanlığa karşı suç işlemiş DAİŞ çetelerine yönelik yapılması gerektiğini, siyasi tutsaklara yönelik böyle bir ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu savunuyoruz. Ve bütün halklarımızı faşist AKP-MHP ittifakının bir kez daha hedef haline getirdiği siyasi tutsakları savunmaya davet ediyoruz.

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar