Arçelik ve Vestel’de işçi kıyımları

Arçelik ve Vestel’de işçi kıyımları

Krizin faturasını emekçiye kesmek isteyen beyaz eşya firmaları çeşitli illerde organize bir biçimde işçi kıyımına gidiyor

Krizin faturası işçiye ve emekçiye “işsizlik” olarak kesiliyor; çalışan emekçilerin ise çeşitli bahanelerle ihbar ve kıdem tazminatları gasp edilip kazanılmış hakları ellerinden alınmaya çalışılıyor.

İşçi sayısını azaltarak ve kalan işçilerin maaşını sabit tutup iş yükünü arttırarak işçinin ekmeğinden çalmak isteyen beyaz eşya firmaları ise çeşitli illerde organize bir biçimde işçi kıyımına gidiyor.

Manisa Organize Sanayi’nde bulunan Vestel fabrikasında, beyaz eşya bölümünde çalışan 9 işçi, sudan bahanelerle işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerin 5 ile 9 yıl arasında çalıştıkları ve mesai saatleri içinde telefona baktıkları, yaka kartlarını takmadıkları, düşük performans gösterdikleri için kıdem tazminatları da tırpanlanarak işten atıldıkları öğrenildi.

Ankara’da bulunan Arçelik fabrikası da işçi kıyımına gitti ve yaklaşık 500 işçiyi kapı önüne koydu. İşçilere işten çıkarıldıklarını söylemek için mesai saatinin bitimini bekleyen Arçelik, işçi kıyımına sebep olarak da sözleşmelerinin bittiğini ve yenileme durumun söz konusu olmadığını gerekçe gösterdi. Arçelik, kapı önüne konulan işçilere “bir ay sonra geri çağırabiliriz” denerek işçilerin tepkilerini yumuşatmaya çalıştı.

Arçelik’in Çerkezköy’deki fabrikasında ise motor bölümünde çalışan 8 işçi “performans düşüklüğü” bahanesiyle, kurutma fabrikasından da 90 işçi ise sözleşmeleri bittiği söylenerek işten artıldı.

Fabrikada Örgütlü olan Türk Metal (Sendikası) ise işten çıkarmalara karşı kendisinden bekleneni yaparak sessizliğini korumaya devam ediyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar