Artvin ve Rize’de sel ve heyelan!

Artvin ve Rize’de sel ve heyelan!

Karadeniz gibi riskli bir coğrafyayı delik deşik edecek yağma ve talan politikalarından vazgeçmeyenler, yaşanan sel baskınları ve heyelanlar karşısında bakanlarını bölgeye göndererek halkı teskin edeceklerini sanıyorlar!

Enerji ve maden patronlarının kar hırslarını doyurmak, beton ekonomisine dinamizm kazandırmak için en riskli bölgelere bile baraj kuranların, dağları delip tüneller yapanların, heyelana açık bu bölgelerdeki ormanları turizm ve maden patronlarına peşkeş çekenlerin yarattığı sonuç şiddetli bir yağışta taşan barajlar, heyelanlar oluyor.

Artvin ya da Rize gibi doğası itibariyle heyelana açık bölgeleri Yeşil Yol ya da maden arama projeleriyle daha da riskli hale getirmeyi göze aldılar. Bu yağma ve talanın sonucu bu yıl da kendisini şiddetli bir yağışta felaket olarak konuşturdu.

Artvin’de baraj şantiyesini sel bastı!

Artvin’de dün akşam meydana gelen sağanak yağış sonrasında her taşın altından çıkan yandaş şirketlerden Limak tarafından yapılan ve dünyanın en yüksek 3. barajı olarak tanıtılan Yusufeli Barajı şantiyesini sel bastı. Biri işçi, dört  kişi hayatını kaybetti…

Rize’de sel ve su baskını

Rize’de etkili olan yağışın ardından Çayeli ilçesinde sel ve su baskınları yaşandı, iki kişi sel sularına kapıldı.

Rize genelinde sabahtan itibaren etkili olan yağışın şiddetini artırması üzerine Çayeli ilçesinde debisi yükselen Şairler Deresi taştı. Taşmanın etkisiyle dere üzerindeki köprü ulaşıma kapatıldı. Çevredeki çok sayıda aracın sular altında kaldığı sel nedeniyle Eski Pazar Mahallesi’ndeki apartmanların giriş katlarını su bastı. Sarısu köyü muhtarı Niyazi Çakır, köylerinde selden dolayı ev yıkıldığını ve 2 kişinin de sele kapıldığını dile getirdi.

Çakır, “Bölgede birkaç evde hasar var. 2 tane kayıp var ama onlara ulaşamıyorlar. Bizim de hiçbir şekilde gitme şansımız yok. Bölgede hiçbir şekilde ulaşım yok. Ben iş makinesi ile çıkıyordum onunla bile zor kurtardık kendimizi. Buraya hiçbir şey giremez ancak helikopter girer” ifadelerini kullandı.

Bu gelişmeler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Erdoğan’ın talimatıyla sel bölgesinde incelemelerde bulunmak üzere Rize’ye hareket etti.

Toprağına, doğasına sahip çıkan halkı terörist ilan etmedikleri kalan, “enerjide dışa bağımlı olmamızı istiyorlar” diyerek dolaylı olarak bununla itham da edenler Karadeniz gibi riskli bir coğrafyayı delik deşik edecek yağma ve talan politikalarından vazgeçmek yerine bölgeye bakanlarını göndererek halkı teskin edeceklerini sanıyorlar kısacası…

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar