Assange’in ABD’ye iade davasında karar günü

Assange’in ABD’ye iade davasında karar günü

Londra’da tutuklu bulunan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın casuslukla suçlanarak ABD’ye iadesinin talep edildiği davanın karar duruşması bugün görülecek

Geçtiğimiz Nisan’dan bu yana İngiltere’nin başkendi Londra’da tutuklu olarak bulunan WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın iadesine ilişkin davada karar duruşması bugün görülecek. Assange’nin ABD’ye iade talebinin kabul edilmesi durumunda, bir üst mahkemeye gidilebilecek. Davanın 2 yıla kadar uzayabileceği söyleniyor.

“ABD tarihindeki en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde rol almak” ve “casusluk”la suçladığı WikiLeaks kurucusunun iade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Alman vekillerden İngiliz Hükümeti’ne çağrı

Karar duruşması öncesinde Almanya’da bir grup milletvekili İngiliz Hükümeti’ne çağrıda bulunarak, Assange’ın ABD’ye iade edilmesinin engellenmesi istedi. Federal Meclis’teki “Julian Assange’a özgürlük” adlı çalışma grubunun üyeleri, Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen, Hür Demokrat Parti (FDP) Milletvekili Bijan Dijir-Sarai, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili milletvekili Frank Heinrich, Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) Frank Schwabe ve Yeşiller’den Margit Stumpp Assange’ın ABD’ye iade edilmemesi yönünde bir açıklama yaptı.

Assange ve savaş suçlarının ifşası

Assange, Washington’ın savaş suçlarını da içeren dev bir bilgi yığını üzerinde çalışmaya 2006’da başladı. Assange ve arkadaşları o yıl İrlanda’da, ABD başta olmak üzere birçok devletin gizli bilgilerine internet yoluyla ulaşmayı ve toplumla serbestçe paylaşmayı amaçlayan WikiLeaks isimli siteyi kurdu. Assange’ın editörlüğündeki site, ABD askerlerinin Irak’ta, Afganistan’da sivil halka karşı işlediği cinayetleri, Guantanamo’da yapılan işkenceleri, ABD’li siyasetçilerin sermaye ile kirli ilişkilerini, CIA’in yurttaşların telefonlarını dinlemesini ve Taliban’a destek sağlayan ülkelerle ilgili bilgileri ortaya çıkardı.

MA’nın haberine göre, ABD Ordusu’nda eskiden istihbarat analisti olan ve daha sonra eski Başkan Barack Obama’nın affından faydalanarak hakkındaki 35 yıl hapis cezası düşürülen Chelsea Manning’in, Irak işgalinde işlenen savaş suçlarıyla ilgili WikiLeaks’e sızdırdığı belgelerin yer aldığı yaklaşık 391 bin 832 içeriğin yayımlanması da geniş yankı uyandırdı. ABD tarihindeki en büyük sızıntılarından olan bu bilgi paylaşımının ardından 2010 yılının sonlarına doğru 250 bini aşkın rapor daha yayımlandı. WikiLeaks’in ifşa ettiği bu raporlarda 270’ten fazla ABD büyükelçiliği ve konsolosluğunun yaptığı iç yazışmalar yer aldı. ABD’nin ülkeleri baskı altına alma yöntemlerinin yer aldığı bu yazışmalar Assange’ın hedef tahtasına konulması için son gerekçelerden biri oldu. ABD Casusluk Yasası uyarınca 17 farklı suçlama yöneltilen Assange hakkında aynı dönem İsveç’te de cinsel saldırı suçlamasıyla uluslararası yakalama kararı çıkartıldı. 2019’da cinsel saldırı suçlamalarından beraat eden Assange’a 2012’de Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı.

Önce büyükelçilikte sığınma sonra cezaevi ve işkenceler

Ekvador’un o dönem iktidarda olan solcu lideri Rafael Correa’nın kararıyla Assange’a sığınma hakkı ve Ekvador vatandaşlığı verildi. Ancak 2017’de iktidara gelen Lenin Moreno’nun icraatlarından biri Assange’a tanınan haklarını geri almak oldu. Moreno, IMF’den bazı imtiyazlar elde etme karşılığında Assange’ı İngiltere makamlarına teslim etti. Assange Nisan 2019 tarihinde, 7 yıl kaldığı Ekvador Büyükelçiliği’nden İngiltere polisince apar topar gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Belmarsh Cezaevi’ne gönderildi. O dönem İngiltere Başbakanı olan Theresa May, “Kefaletle serbest bırakılma şartlarını yerine getirmediği için tutuklandı” açıklaması yapsa da bir süre sonra Assange hakkında Washington’ın talebi üzerine ABD’ye iadesi için soruşturma süreci başlatıldı.

İade davası geçen yıl başlayan Assange’a cezaevinde yapılan işkenceler basında yer aldı Assange’ın babası “Julian cezaevinde 23 saat ayakta tutuluyor. Çok fazla kilo kaybetti ve türlü işkencelere maruz kalıyor” diyerek hak ihlallerini açıklarken, Birleşmiş Milletler İşkence Özel Raportörü Nils Melzer de “Assange acımasız, insanlık dışı ve onur kırıcı muameleye maruz bırakılıyor” diyerek, son verilmesini talep etti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar