Atanamayan öğretmen yaşamına son verdi

  • In _
  • 09/02/2019
Atanamayan öğretmen yaşamına son verdi

Yıllardır atama bekleyen öğretmenden biri olan Mustafa Bozkurt atama sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşamına son verdi.

Dün 20 bin sözleşmeli öğretmenin ataması yapıldı.  Yıllardır atama bekleyen 400 bin öğretmenden biri olan İngilizce öğretmeni Mustafa Bozkurt atama sonuçlarının açıklanmasının ardından yaşamına son verdi.

Olay’ın Bozkurt’un Çorum Çomar Barajı yakınında bulunan evinde meydana geldiği öğrenildi. Mustafa Bozkurt 33 yaşındaydı.

Önceki yıllarda ders ücreti karşılığında asgari bir ücretle çalışmaya mahkum edilen öğretmenler, daha sonra güvencesiz çalışmayı kalıcı bir hale getiren sözleşmeli öğretmenlik uygulamasıyla karşı karşıya kaldılar. Getirilen sözlü mülakatları ise sistem kendine muhalif olan yada kendisi gibi düşünmeyenleri eleyerek, kendine yakın olanları seçtiği bir yöntem olarak işlev görüyor.

Güvencesiz çalışma koşullarında , düşük ücretlerle ve iktidarın kendi belirlediği kişilerle çalıştığı bir eğitim hizmeti anlamına gelen sözleşmeli öğretmen uygulaması nedeniyle bu güne kadar 50’ye yakın atama bekleye öğretmen yaşamına son verdi.

100 bin öğretmen ihtiyacının olduğu, yaklaşık 400 bin öğretmenin atama beklediği yerde yerde sadece 20 bin öğretmen ataması yapmak ise sadece bir seçim yatırımı olarak kendisini gösteriyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar