Atatürk Orman Çiftliği’nde Saray talanı devam ediyor

Atatürk Orman Çiftliği’nde Saray talanı devam ediyor

Atatürk Orman Çiftliği’nde yeni plan değişiklikleri ile son 2 ayda bir milyon metrekare arazi daha imara açıldı

Son 2 ayda bir milyon metrekare arazinin daha imara açıldığı Atatürk Orman Çiftliği’nde 781 bin metrekare üzerinde yapılan yeni plan değişikliğiyle Ankapark tarafından kiralanacağı bildirildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği arazisinin 781 bin metrekaresinde daha plan değişiklikleri ve kiralama yapıldığını belirterek, inşaat alanlarıyla birlikte bunun bir milyon metrekareyi bulduğunu söyledi.

“AOÇ 90 yıl öncesinden hem bir üretim alanı hem bir paylaşım hem de çağdaşlaşma alanıdır. Bugün gelinen noktada ise parça parça talan ediliyor” diyen Candan açıklamasında şunlara değindi;

Buranın bir bölümü piknik alanı olarak kullanılıyordu. Bu alanda 81 bin metrekarelik bölümü 345 milyona 10 yıllığına kiraya verecekler. Ankapark’a dahil olacak bir alanı da kiralama yöntemiyle elde etmeye çalışıyorlar. Muhtemelen Ankapark’ın ihalesini alan firma, burayı da alacak. AKP, 17 yıldır merkezi iktidarda, 25 yıllık yerel iktidarda en önemli değerlerimizi ranta tahvil ediyor. Kiralık alanlarda yapılaşma olamaz. AOÇ birinci derece doğal ve tarihi SİT alanı… Burada 15 Temmuz müzesi ve otopark da yapmak istiyorlar. Betonlaşma süreci ile karşı karşıyayız. 555 bin metrekare bir alan da özel üniversiteye veriliyor. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanını, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler, talan devam ediyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar