Avalon şantiyesinde depo kilitleme ve oturma eylemi

Avalon şantiyesinde depo kilitleme ve oturma eylemi

İnşaat-İş, Adem Çelik Şirketler Grubu’na ait Avalon şantiyesindeki malzeme deposunun kilitlendiği ve üyelerinin oturma eylemi gerçekleştirdiğini duyurdu

Adem Çelik Şirketler Grubu’na ait Beykent Üniversitesi’nin Avalon şantiyesinde çalışırken işten atılan ve şu anda şantiyede çalışmaya devam eden İnşaat-İş üyesi işçilerin hem şantiyede hem de şirket binası önünde sürdürdükleri direniş 12. Gününde yeni eylem biçimleriyle devam ediyor.

İşten atılan işçiler sabah saatlerinde şirketin genel merkezi önünde direniş pankartını açarak eyleme başlarken; şantiyedeki işçiler de malzemelerin olduğu kapıyı kilitleyip, oturma eylemi gerçekleştirdiler.

İşçiler inşaat patronlarının alışık olmadığı haklarını ve bu hakların geriye dönük tutarının ödenmesini talep ediyor ve direniş her gün yeni katılımlarla büyüyor.

Bugün depo kilitleme eylemi gerçekleştiren işçiler hakları ödenmediği için iş yasasının 34. Maddesi gereğince iş görmem haklarını kullandıklarını belirterek, direnişi sürdüreceklerini ifade ettiler.

İnşaat-iş’in sosyal medya adreslerinde paylaşılan video ve görüntülerde 9 aydır şantiyede çalışan ve depodan sorumlu olan sendika üyesi işçi, eylemi yasal haklarını kullanarak gerçekleştirdiklerini, kendi izni dışında deponun açılmasının suç sayılacağını ifade ederek, “Geriye dönük birçok hakkımız ödenmedi. Yol paralarımız, bayram ve hafta sonları gerçekleşen çalışmamızın karşılığı ödenmedi. Hakkımız gasbedildi. İş Yasasının 34. Maddesi gereğince iş görmem hakkımızı kullanıyoruz. Hakkımızı alıncaya kadar da direneceğiz” dedi.

İnşaat işkolu açısından anlamlı bir çıkışı ifade eden Avalon direnişi hem depo kilitleme ve oturma eylemi hem de şirketin merkezi önündeki eylemle devam ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar