Avukat Aytaç Ünsal tahliye edildi

Avukat Aytaç Ünsal tahliye edildi

“Adil yargılanma” talebiyle 214 gündür ölüm orucu direnişinde olan Avukat Aytaç Ünal, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Adli Tıp Kurumu’nun “hayati tehlikesi var” yönündeki değerlendirmesi doğrultusunda tahliye edildi

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “adil yargılama” talebiyle 214 gündür ölüm orucu direnişi yapan Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi Avukat Aytaç Ünsal’ın cezasının infazının durdurulmasına ve tahliyesine karar verdi.

Yargıtay kararında Adli Tıp Kurumu’nun Aytaç Ünsal için verdiği “cezaevinde kalamaz” raporuna dayanarak Ünsal’ın derhal salıverilmesini ve iyileşinceye kadar infazının durdurulmasına hükmetti.

Avukatlar bugün Yargıtay’a 10. defa Yargıtay’a dilekçe yazarak Adli Tıp Kurumu’nun değerlendirmesi doğrultusunda karar vermesini istemişti.

Öte yandan süreçla yakından ilgilenen avukatlar, ölüm orucunun 238’inci gününde hayatını kaybeden avukat Ebru Timtik ile Ünsal’ın sağlık dosyalarının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, keyfi olarak mahkemeye çok geç gönderildiğini belirterek, “Ebru’nun ölümünü beklediler ve istediler. Şimdi Ebru’nun da ölmeden önce söylediği gibi Aytaç’ı yaşatmak için çabalıyoruz” demişti.

HHB sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bugün tarihli kararı ile büromuz avukatı Aytaç Ünsal tahliye edilmiştir. Bu karar ile Ebru Timtik’i tahliye etmeyenler Ebrumuzun katili olduğunu bir kez daha ilan etmiştir. Aytaç’ı almaya Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne gidiyoruz. Tüm sevenlerini, dostlarımızı Aytaç’ı karşılamaya hastane önüne bekliyoruz.” diye belirtti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Aytaç Ünsal’ın tahliyesine ilişkin kararda davanın esastan bozulması yönünde bir vurgu yapılmadı.

Ünsal’ın Adli Tıp’ın “hayati tehlikesi var” değerlendirmesi doğrultusunda tahliye edilmesine karar veren Yargıtay yazısında şunlar belirtildi:

Yazıda, Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin rapor doğrultusunda Ünsal iyileşene kadar infazın durdurulmasına ve başka dosyadan hükümlü ya da tutuklu değilse tahliye edilmesine karar verildiği aktarıldı. Savcılığa gönderilen yazında şu ifadelere yer verildi:

Dairemizin 03.09.2020 tarih ve 2020/1499 esas, 2020/3679 sayılı kararı ile sanık hakkındaki İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 29.07.2020 tarih 11927 sayılı raporuna göre; sanığın cezaevi şartlarında kalmasının hayati bakımından tehlike yaratacağı anlaşıldığından 5275 sayılı Kanunun 16/2 maddesi gereğince iyileşinceye kadar İNFAZIN DURDURULMASINA başka suçtan hükümlü ya da tutuklu değilse derhal SALIVERİLMESİNİN sağlanması için yazı yazılmasına karar verilmiştir. Gereğinin yapılması rica olunur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar