‘Savunma Nöbeti’ 2. gününde, avukatlar Meclis’e dilekçe verecek

‘Savunma Nöbeti’ 2. gününde, avukatlar Meclis’e dilekçe verecek

Baro başkanlarının Kuğulu Park’taki eylemlerine destek için birçok kentten Ankara’ya gelen avukatlar, parkın içerisine alınmadı; bu tutumu protesto eden avukatlar Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürüyüş yaptı, daha sonra Meclis’e dilekçe vermek üzere yürüyüş başladı

Baroların yapısını değiştiren “çoklu baro” yasa teklifinin ilk bölümü Meclis Genel Kurulu’nda onaylanıp, ikinci bölümüne ilişkin görüşmeler başlarken 50’den fazla baro başkanının Ankara Kuğulu Park’taki nöbet eylemi de 2. gününde devam ediyor.

Geceyi polisin akordiyon bariyer ve otobüslerle oluşturduğu kuşatma altında geçiren baro başkanları güne temizlik ve sloganlarla başladı.

Bu arada savunma nöbetine katılmak için İzmir ve İstanbul’dan yola çıkan avukatlar da Ankara’ya ulaştı, diğer illerden de gelişler sürüyor.

Baro başkanlarını akordiyon bariyer ve otobüslerle ablukaya alan polis kuşatması düne oranla daha da genişletildi. Bariyerler, Kuğulu Park’a 200 yüz metre uzağa kadar ilerletildi.

MA’daki habere göre polis haber takibi yapmak için alana gelen basın çalışanlarına “turkuaz kart” soruyor ve kartı olmayanı alana yaklaştırmıyor.

Bu arada baro başkanlarının çağrısına ve sıranın kendilerine de geleceği gerçeğine rağmen diğer meslek örgütlerinden henüz anlamlı bir destek sunulmuş değil.

İllerden gelen avukatlar parka alınmayınca yürüyüş yaptı

Öğlen saatlerinde baro başkanlarının parktaki eylemlerine destek için birçok kentten Ankara’ya gelen avukatlar, parkın içerisinde bulundukları noktada etrafları polis bariyerleri, otobüsleri ve kalkanlarıyla çevrilmiş olan baro başkanlarının yanına geçirilmedi. Gazeteciler de benzer bir muameleyle karşılaştı.

Bunun üzerine Tunalı Hilmi Caddesi üzerinde bir araya gelen avukatlar, cadde üzerinde ve ara sokaklarda yürüyüş gerçekleştirdi.

Baro teklifini kabul etmediklerini dile getiren avukatlar, tepkilerini sık sık “Faşizme hayır!” sloganı atarak gösterdi.

Avukatlar baro başkanlarıyla birlikte dilekçe vermek üzere Meclis’e yürüyor

“Çoklu Baro” yasa teklifine karşı Kuğulu Park’ta “Savunma Nöbeti”nde olan baro başkanlarının direnişini büyütmek için çeşitli illerden Ankara’ya gelen avukatlar, parka sokulmadı. Bu tutumu protesto etmek için sloganlarla Tunalı Hilmi Caddesi ve sokaklarda yürüyüş yapan avukatlara HDP’li vekiller de destek verdi.

Bir süre sonra 80 ilin baro başkanının onayıyla hazırlanan dilekçeyi Meclis’e sunmak için baro başkanlarıyla birlikte fiziki mesafeye de uyarak kaldırımdan yürüyüşe başlayan avukatların önü polis barikatıyla kesildi.

Avukatların önünü Tunalı Hilmi Caddesi’nde kesen polis, önce yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi. Avukatların direnişi üzerine yürüyüş yeniden başladı.

Avukatlar tarafından hazırlanan dilekçede “TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ve TBMM’ye 222 sıra sayısı ile verilerek, genel kurulda görüşülmeye başlanan Avukatlık Kanunu’nda değişiklik yapılmasını öngören teklifin geri çekilmesini talep ediyorum” diye belirtildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar