Avustralya yangınları sonrası 113 hayvan türü risk altında

Avustralya yangınları sonrası 113 hayvan türü risk altında

Avustralya’da aylarca süren yangınların ardından 113 hayvan türünün yaşam alanının tahrip olduğu ve ‘acil yardıma’ ihtiyaç duyduğu belirlendi.

Avustralya’da Federal Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı Yaban Hayatı ve Tehdit Altındaki Türleri Orman Yangınlarından Kurtarma Raporu’nda acil yardım edilmesi gereken hayvanların  listesini yayınladı. Rapora göre koalalar ve kanguruların yanı sıra kuş, balık ve kurbağa türlerinin ‘acil yardıma’ ihtiyacı var.

Raporda, Eylül ayından bu yana süren yangınların, bazı canlı türlerinin hayatını riske attığı vurgulanıyor. Listede yer alan 113 canlının neredeyse tamamının yiyecek alanlarının yüzde 30’ndan fazlasını kaybettiği belirtiliyor.

Kanguru Adası’nda yaralı bir koala.

Çevre uzmanlarının hazırladığı rapordaki liste, 13 kuş, 19 memeli, 20 sürüngen, 17 kurbağa, 5 omurgasız, 22 tatlı su ıstakozu ve 17 balık türünden oluşuyor.

Öte yandan yaşam alanlarının tamamına yakınını kaybeden tehdit altındaki bazı türlerin ise neredeyse yok olma riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, bu türler arasında Pugh’s kurbağası, Blue Mountains su kerkenkelesi ve Kanguru Adası keseli faresi gibi hayvanların bulunduğunu açıkladı.

Bazı bölgelerde devam eden yaygınlar nedeniyle raporun sınırlı kaldığını ve bir sonraki güncellemede daha detaylı bilgilere yer verileceğini dile getiren Çevre Bakanı Sussan Ley, ‘‘Yangından etkilenen yerlerde tehdit altındaki hayvanların iyi durumda olduğunu gösteren bazı manzaralar olsa da daha ayrıntılı, yerinde değerlendirmeler yapmak için birçok alana girmek hala güvenli değil’’ dedi.

Avustralya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), ülkede aylardır süren yangınlarda doğrudan veya dolaylı 1.25 milyar hayvanın ölmüş olabileceği tahmininde bulunmuştu. Yeni Güney Galler eyaletinde Eylül 2019’da başladıktan sonra Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde orman ve çayırlık alanlarda etkili olan ve zaman zaman yerleşim yerlerine de sıçrayan yangınlar nedeniyle 33 kişi hayatını kaybetmiş, çoğu Yeni Güney Galler eyaletinde olmak üzere toplam 11 milyon hektar civarında alan ve 3 binden fazla ev kül olmuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar