Aygün Alüminyum işçileri beklenen zammı da ücretlerini de alamıyor

Aygün Alüminyum işçileri beklenen zammı da ücretlerini de alamıyor

2018 yılının sonunda sendikalaşma nedeniyle yaşanan işçi kıyımıyla gündeme gelen Aygün Alüminyum şimdi de ödenmeyen ücretler, ücretlere yapılmayan zamlar ve yeni işçi kıyımları söylentisiyle gündemde

Çorlu’da bulunan ve çoğunluğu asgari ücretle çalışan Aygün Alüminyum işçileri Ocak ayından itibaren ücretlerine zam yapılmasını beklerken, bırakalım zammı Aralık ayından bu yana ücretlerini alamadıklarını belirttiler.

Aygün Alüminyum’da sadece ücret sorunu da yok. Şu ana kadar sadece şantiyelerden ve idari kadrodan işten çıkarmalar gerçekleştiren fabrika yönetiminin aynı zamanda 80 işçinin işine son vermeye hazırlandığı söylentileri de dolaşıyor.

İşçilerin büyük bir çoğunluğunun asgari ücretle çalıştığı fabrikada asgari ücrete yapılan zamdan önce en yüksek ücret 1800-1900 liraydı. İşçiler şimdi asgari ücrete yapılan zam oranında zam istemekteler. Fakat fabrikada birçok konu gibi ücret zammı da belirsiz.

Türk Metal’in örgütlenmeye çalıştığı Aygün Alüminyum’da patron sendikal çalışmaya karşı işçi kıyımını devreye sokarak 12 işçinin işine son vermişti (Ekim 2018). Çalışmaya devam eden işçiler üzerindeyse sendikadan istifa etmeleri baskısını sürdürmüş, ücret zammı konusunda işçileri sendikalı-sendikasız diye bölmüş, sendikaya üye olanlara zam yapılmayacağını söyleyerek istifaya zorlamıştı.

Sendikalı oldukları için işten atılan işçilerin kurduğu direniş çadırını Valilik kararıyla kaldırtmıştı. Bu arada Türk Metal de her zamanki tutumunu sürdürerek direnişe dönük saldırılar karşısında ortalıktan kaybolarak, fiilen patronun yanında durmuştu.

Krizin de etkisiyle işlerin yavaşladığı bu koşullarda fabrikadaki çalışma koşullarının daha da kötüleştiği, işçiler arasında tazminat haklarını alarak ayrılma eğiliminin  güçlendiği belirtiliyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar