AYM’den cezaevlerindeki yayın yasağına ‘hak ihlali’ kararı

AYM’den cezaevlerindeki yayın yasağına ‘hak ihlali’ kararı

AYM, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Jineoloji, Sexwebun, Atılım gibi gazete ve dergilerin tutsaklara verilmemesinin “ifade özgürlüğünün ihlali” anlamına geldiğine hükmetti.

Anaya Mahkemesi (AYM), devrimci-yurtsever tutsakların Özgürlükçü Demokrasi, Demokrasi, Demokratik Ulus, Yeni Demokratik Ulus, Serxwebun, Özgür Gündem, Özgür Halk, Azadiya Welat, Diz Çökmeyenlerin Gazetesi ve Atılım isimli gazeteler ile Jineoloji dergisinin 2014 ve 2018 yılları arasındaki bazı sayılarının kendilerine verilmemesiyle ilgili başvurularınu “ifade özgürlüğünün ihlali” yönünde karara bağlayarak, başvurucu tutsakların her birine 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Birgün’ün haberine göre; cezaevi idarelerinden ve yerel mahkemelerden istediği sonucu alamayan tutsaklar, AYM’ye yaptıkları başvuruda, hakkında toplatılma kararı bulunmayan yayınların kendilerine iletilmemesinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğini bildirdi.

Bakanlık savundu

Adalet Bakanlığı ise AYM’ye gönderdiği karşı görüşünde, ilgili yayınların tutsaklara verilmemesinin “keyfilik içermediğini” ve “demokratik toplumda gerekli bir uygulama” olduğunu öne sürdü.

‘İlkelere aykırı’

Olayla ilgili bir değerlendirme yapan AYM raportörü, yayınların verilmemesinin, tutukluların siyasi nedenlerden dolayı tutuklanarak hapishaneye girmesinden ve hapishanenin “yüksek güvenlikli” olmasından kaynaklandığını tespit etti. Raportör ayrıca aynı yayınların farklı hapishanelerde tutuklulara verildiğini de ortaya koydu ve bu durumun hukuk devleti ilkeleri arasında yer alan “idari faaliyetlerin belirliliği ilkesi“ne aykırılık oluşturduğunu bildirdi.

500 TL tazminat

Karar için toplanan AYM Genel Kurulu, oy çokluğu ile aldığı kararla, gazete ve dergilerin mahkumlara verilmemesinin ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğini hükmederek her başvurucuya 500 TL tazminat ödenmesine hükmetti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar