Ayşe Tuba Arslan katiliyle uzlaştırılmaya çalışıldı!

Ayşe Tuba Arslan katiliyle uzlaştırılmaya çalışıldı!

Tam 23 kez şikayette bulunduğu halde dikkate alınmayan Ayşe Tuğba Arslan’ın aynı zamanda katille uzlaştırılmaya çalışıldığı öğrenildi!

Boşandığı Yalçın Özalpay tarafından 11 Ekim’de sokak ortasında satırlı saldırıya uğrayarak ağır yaralanan ve 44 günlük yaşam mücadelesinden sonra hayatını kaybederek, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde toprağa verilen Ayşe Tuba Arslan’ın 23 şikayeti dikkate alınmadığı gibi, kendisini öldürmekle tehdit eden, tecavüz edip, şiddet uygulayan adamla uzlaştırılmaya çalışıldığı da öğrenildi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın katil kocadan yana tutum aldığı, ailenin birliğini koruma amacına tapındığı ve aslında birçok kadının da bu mantıkla resmi güçler tarafından ölüme gönderildiği bu cinayetle bir kez daha açıkça ortaya çıktı. Kadın cinayetlerinin arkasındaki toplumsal ve resmi dinamikler birbirinden koparılmayacak kadar iç içe geçmiş ve birbirini beslemektedir.

Kadına karşı şiddeti önleme yasasına rağmen (6284) hakkında 23 suç duyurusu bulunan ve koruma kararı olduğu dönemlerde de bunu defalarca ihlal eden katilin bir gün bile hapse girmediğinin ortaya çıkması üzerine oluşan toplumsal tepki, Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), inceleme başlatmasına neden olmuştu.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Arslan’ın; değil koruma almak, tersine uzlaştırılmaya çalışıldığını, “Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırganla uzlaştırmaya zorlanır mı?” sözleriyle Meclis gündemine taşıdı.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın cinayete ilişkin açıklamasına dikkat çeken Utku Çakırözer, şunları söyledi:

10 ayrı iddianame düzenlenmiş

 

-Ayşe Tuba Arslan’ın savcılığa ve emniyete 23 kez başvuruda bulunduğu kabul ediliyor. UYAP kayıtları Arslan’ın hakarete uğradığı, tehdit edildiği, yaralandığı yönünde şikayetlerde bulunduğunu gösteriyor. Açıklama; saldırgan Yalçın Özalpay’ın hakkında 10 ayrı iddianame düzenlendiğini de doğruluyor. 23 başvuru, 10 dava. Hepsi de hakaret, tehdit, yaralama…

 

Tek bir gün hapse girmiyor

 

– Koruma tedbirleri de var. Başvurular devam ettiğine göre, tedbire uyulmuyor, mahkeme kararı ihlal ediliyor. Neden kanunun öngördüğü ‘zorlayıcı hapis’ cezası verilmiyor. Saldırgan neden tek bir gün hapse girmiyor? Aile hakimliklerinin suç duyurularını ciddiye almayan tutumu da incelenmeli, sorgulanmalı.

 

Savcılık ‘ihlal yok’ diyor

 

-Tedbir bir ay, iki ay ve altı ay olmak üzere uzatılmış. Son uzatma kararı da 8 Ocak 2019 tarihinde verilmiş. Burada tedbir altı ay daha uzatılmış. Savcılık 8 Temmuz’dan itibaren koruma talebi ve ihlal olmadığına dikkat çekiyor. Savcılık; Ayşe Tuba Arslan’ın altı aylık uzatmanın bitmesine az bir süre kala, 5 Temmuz 2019’da, Eskişehir 2. Aile Mahkemesi’ne yaptığı başvuruya açıklamasında yer vermiyor.

 

Son çığlık neden boğuluyor?

 

-Arslan orada ölüm tehditleri aldığını açıkça dile getiriyor. ‘Ölümüm gerçekleşince mi yardım edeceksiniz’ diye feryat ediyor. Bu başvuru koruma tedbiri devam ederken, uzatmanın bitmesine kısa bir süre varken yapılıyor. Ama anlıyoruz ki bu son başvuru üzerine herhangi bir işlem yapılmamış. Mahkeme ve savcılık Ayşe Tuba Arslan’ın son çığlığını görmemiş, duymamış. hâlâ da yok sayılıyor. Bu son çığlık neden boğuluyor?

 

Bu uzlaşmadan sonuç çıkar mı?

 

-Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, dosyaları uzlaştırma bürosuna taşımış. Bir kadın 23 kez suç duyurusunda bulunduğu saldırganla uzlaştırmaya zorlanır mı? Bu uzlaşmadan sonuç çıkar mı? Nitekim Ayşe Tuba Arslan da tehdit ve hakaretlerin devam ettiğini kayıtlara geçirerek uzlaşmayı reddediyor.

 

Sistem saldırganı ödüllendiriyor

 

-Saldırgan suç makinesi gibi. Hakkında onlarca suç duyurusu var, mahkemeler tedbir kararı veriyor. Uymuyor; şiddete, tehdide devam ediyor. Ama nasılsa bir gün bile hapse girmiyor. Açılan davaların bazılarından da beraat ediyor. Hakkındaki tek ceza 3 bin TL para cezası. Sistem, saldırganı adeta ödüllendiriyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar