Bağımsız Maden-İş Ermenek’teki saldırıya ilişkin basın açıklaması yapacak

Bağımsız Maden-İş Ermenek’teki saldırıya ilişkin basın açıklaması yapacak

Bağımsız Maden-İş, Ermenekli madenciler ve sendika yöneticilerinin, işçi ailelerinin uğradıkları saldırı ve gözaltılarla ilgili olarak yarın saat 12:00’de sendika binası önünde basın açıklaması gerçekleştirecek

Bağımsız Maden-İş öncülüğünde ücretleri ve tazminat haklarının ödenmesi, işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasıyla ocakların açılması, işten atılan arkadaşlarının geri alınması talepleriyle 90 güne yakın zamandır direnen Ermenekli maden işçileri oyalama politikalarına, verilen sözlerin yerine getirilmemesine karşı bugün bir kez daha Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Madencilere verilen sözü yerine getirerek ücret ve tazminat haklarının ödenmesini sağlamayan ve hatta ipliği pazara çıkmış Özbeylerle görüşmeye devam eden devlet madencilerin karşısına bir kez daha polisi-jandarmayı çıkardı. Yürüme kararlılıklarını gaz bombaları, plastik mermiler ve coplarla saldırarak çözmeye çalıştı. Bu saldırı sırasında aralarında Bağımsız Maden-İş Sendikası Başkanı, sendika örgütlenme uzmanının da olduğu 9 işçi gözaltına alındı. Bağımsız Maden-İş, gözaltında olan Genel Başkanı Tahir Çetin’in iletişim hakkını kullanmasının da engellendiğini açıklayarak, devletin saldırganlığının boyutlarını teşhir etti.

İşçiler gözaltına alındıktan sonra direniş alanı haline getirdikleri Güneyyurt Meydanı’ndaki eşyaları dağıtıldı, meydanda bulunan halk zorla dağıtıldı, kentte adeta sıkıyönetim uygulandı.

Bağımsız Maden-İş, saldırı sonrasında “DİREN ERMENEK SOMA SENİNLE!” diyerek, gözaltıların derhal serbest bırakılmasını istedi. Ermenek’te gerçekleşen saldırıya karşı yarın saat 12:00’de Soma’daki sendika binası önünde basın açıklaması gerçekleştirileceğini duyurdu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar