Bağımsız Maden-İş yöneticilerine soruşturma!

Bağımsız Maden-İş yöneticilerine soruşturma!

Bağımsız Maden-İş Genel Başkanı Tahir Çetin ve Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, İmbat patronlarının siyasileri devreye sokarak yaptıkları suç duyurusu sonucu başlatılan soruşturma nedeniyle bugün savcılığa ifade verdi

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden-İş) Genel Başkanı Tahir Çetin ile Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu hakkında İmbat patronlarının yaptığı suç duyurusu nedeniyle soruşturma açıldı. Çetin ve Aksu, bugün Soma Cumhuriyet Savcılığı’na ifade verdi

Bağımsız Maden-İş, Aksu ve Çetin hakkında açılan soruşturmayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Dün linç etmeye kalkanlar, şimdi de yıldıracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar” diye belirtti.

Sendika soruşturmanın pandemi koşullarında İmbat Madencilik’e yaptıkları uyarılar üzerine açıldığını ifade etti. Şirketin soruşturma için siyasileri devreye soktuğunun belirtildiği açıklamada, Başaran Aksu’nun 16 Şubat 2020 tarihinde tazminatları ödenmeyen madencilerin eyleminde TKİ önünde yaptığı konuşma nedeniyle ayrı bir soruşturma başlatıldığı gerekçesiyle de bir ifade verdiği kaydedildi.

Maden patronları, sarı sendika ve AKP’li milletvekilleri el ele

Bağımsız Maden-İş’in Soma havzasındaki çalışmaları ve bu çalışmaların halk tarafından sahiplenilmesinin maden patronları, kontrollerindeki sarı Türkiye Maden-İş yöneticileri ve AKP bölge milletvekilinin oluşturduğu kirli ilişkiler ağını tedirgin ettiği belirtilen açıklamada, “Başlatılan soruşturmalarla suç inşa etmeye çalışmaları göstermektedir ki tehdit, mobing ve baskılarla ifadeler üretenler bizzat bu yapının merkezindeki şahıslardır” denildi.

Yargılananın 3 bin 500 maden işçisinin gasbedilmeye çalışılan ve 7 yıldır milim yol alınmayan hakları için başlatılan mücadele, bu mücadelede alınan yol ve kararlılık olduğu dile getirilen açıklamada, Bağımsız Maden-İş’in sarı sendika Türkiye Maden-İş’e alternatif olmasının yarattığı tahammülsüzlüğe işaret edildi.

Açıklamanın devamında bu yargılamanın işçilerin haklarını öğrenmeleri, talep etmeleri, sorgulamaları, sarı sendikadan istifa etmelerinin yarattığı rahatsızlıkla, “işletmelerde yaklaşan toplu sözleşme döneminde işçilerin başta iş güvenceleri ve işçi sağlığı ve iş güvenlikleri ile ekonomik, demokratik hak mücadeleleridir” denildi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği kanununun uygulanması konusundaki hukuksuz, maliyetten kaçıcı uygulanmaların işçilerce ve Bağımsız Maden-İş tarafından gündeme getirilmesinin hazımsızlığına işaret edilen açıklama, şu sözlerle sonlandırıldı:

Sendikamız Bağımsız Maden-İş senelerdir tazminatları ödenmeyen madencilerin mücadelesini her koşulda devam ettirecektir. Ayrıca maden işçilerinin başta iş güvenliği ve işçi sağlığı, insanca yaşam ve çalışma koşullarının yaratılması için her türlü yasal fiili ve meşru mücadeleyi vermeye devam edecektir. İşçi sınıfımızın bu mücadelede önümüze çıkacak olan tüm engelleri birer birer aşacağız.

 

İmbat patronlarına önerimiz; kumpas taktikleri ile uğraşacaklarına başta ölümlü kazalar olmak üzere iş kazalarının önüne geçmek için İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerini eksiksiz almalarıdır.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar