Bakırköy Cezaevi önünde engellenen anneler Çağlayan Adliyesi’ne geçti

Bakırköy Cezaevi önünde engellenen anneler Çağlayan Adliyesi’ne geçti

Çocukları açlık grevi ve ölüm orucunda olan annelerin Bakırköy Cezaevi önünd eyapmak istedikleri oturma eylemi bugün de engellendi, anneler buradan gözaltındaki annelerin getirileceği Çağlayan Adliyesi’ne geçtiler

Çocukları İmralı tecridinin kaldırılması talebiyle açlık grevi ve ölüm orucunda olan annelerin Bakırköy Cezaevi önünde yapmak istedikleri oturma eylemine bugün de izin verilmedi. Tutsak anneleri ve yakınları, çocukları için burada olduklarını belirtip, tecridin kaldırılmasını istediler.

Bahçelievler Metrobüs durağında bir araya gelen annelere, Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi karanfillerle eşlik etti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu dönem yürütmesi adına Ayfer Koçak ve birçok emekçinin eşlik ettiği anneler, Metrobüs durağından yürüyerek Bakırköy Cezaevi’ne gitmek istedi. Önleri polis tarafından kesilen annelere; eylemlerinin yasadışı olduğu, kaymakamlık yasağının bulunduğu, dağılmazlarsa “müdahale” edileceği söylenerek, cezaevi önüne geçmeleri engellendi.

Bir avuç annenin önüne çıkarılan sayısız polis gücüne karşı anneler metanetleriyle meramlarını anlattılar.  Burada olmalarının tek nedeninin çocuklarının direnişine ses olmak olduğunu belirten anneler polise, “Biz polis öldüğünde de asker öldüğünde de üzülüyoruz. Barış için, toplum için, demokrasi için buradayız, Sadece 10 dakika oturup, ayrılacağız” dediler.

Polisin yanıtı her defasında “yasak”, “müdahale ederiz” oldu.

Anneler buradan cuma ve perşembe günleri Bakırköy Cezaevi önünden ile Mısır Çarşısı’ndan gözaltına alınıp, bugün savcılığa çıkarılacak ikisi gazeteci, biri avukat, 38 annenin getirileceği Çağlayan Adliyesi’ne geçtiler.

Kendilerine sunulan karanfil ve çiçekleri de “arkadaşlarımız serbest bırakılırsa onları bu karanfillerle karşılayacağız” diyerek alan anneler, moralleri yüksek bir şekilde Adliye’deki bekleyişlerini sürdürüyorlar.

Çağlayan Adliyesi

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önü ile Mısır Çarşısı’nda Perşembe ve Cuma günü yapılan eylemlerde gözaltına alınan 38 tutuklu yakını ile birlikte Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri İrfan Tuncçelik, gazeteci Zeynep Kuray ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Arzu Kayaoğlu, saat 13:30 sıralarında Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Bakırköy Cezaevi önündeki anneler, avukatlar ve milletvekilleri anneleri beklemeye devam ediyor. Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi de Adliye’ye getirilecek annelerin karşılanması için çağrı yaptı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar