Bakırköy Cezaevi önündeki polis saldırganlığı sürüyor

Bakırköy Cezaevi önündeki polis saldırganlığı sürüyor

Tecride karşı açlık grevinde olan tutsak anneleri bugün de Bakırköy Cezaevi önünde polis saldırısına uğrayıp, gözaltına alındı. Direnişe desteğe tahammülsüzlük sürerken yarın 15 tutsak daha direnişi ÖO’ya dönüştürüyor

İmralı’daki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevi yapan tutsakların anneleri Bakırköy Cezaevi önüne gitmekteki ısrarlarını bugün de sürdürdüler ve bir kez daha polis saldırısıyla karşılaşıp, gözaltına alındılar.

Saldırıda aralarında Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Arzu Kayaoğlu’nun da olduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

ÖHD, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Gözaltına alınan anneler, polis otobüsünde işkenceye maruz kaldı” ifadesini kullandı.

MA’nın haberine göre çok sayıda kişinin darp edilerek gözaltına alındığı saldırıda baygınlık geçiren bir tutuklu yakını da gözaltına alınmak istendi. HDP Milletvekili Hüda Kaya ve diğer kadınların tepki göstermesi üzerine tutuklu yakını polis tarafından bırakıldı.

Direnişe desteğe tahammülsüzlük!

Devletin tecridin kaldırılması talebiyle Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerinden binlerce tutsakla yurtdışındaki çeşitli ülkelerden eylemcilerin katılıyla büyüyen direniş karşısındaki tahammülsüzlüğü tırmanıyor.

Anneleri yerlerde sürükleyip, döven, gözaltına alan bu çözümsüzlük ve saldırganlık, direnişe destek veren güçlerin de gözaltına alınmasına yansıyor. İzmir’de açlık grevi yapan ESP ve SKM üyesi beş kişiyle bir tutsak yakını gözaltına alındı.

Van’da ise dönüşümlü açlık grevi eyleminin yapıldığı HDP il binasına sabah saatlerinde polis baskını gerçekleşti.

Leyla Güven 183. Günde, cezaevlerindeki ÖO’na yarın ikinci ekip de katılacak

Cezaevlerindeki açlık grevleri 30 Nisan itibariyle ölüm orucuna dönüştü. İlk ÖO ekibi 15 kişi olarak açıklanırken, ikinci ekibin de 10 Mayıs itibariyle direnişlerini ÖO’ya dönüştürmeleri bekleniyor.

DTK Eş Başkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven 183 gündür açlık grevinde, Güven’le beraber üç parlamenter daha açlık grevi eylemini sürdürüyor: Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar