Bakur için açıklama: Belgesel sinema yargılanamaz!

Bakur için açıklama: Belgesel sinema yargılanamaz!

İHD Ankara Şube ve Ankara Aydın, Sanatçı Girişimi Bakur belgeseli yönetmenlerine verilen cezaları protesto etmek için basın toplantısı düzenledi

İHD Ankara Şube ve Ankara Aydın, Sanatçı Girişimi Bakur belgeseli yönetmenlerine verilen cezaları protesto etmek için saat 12:30’da Mülkiyeliler Birliği’nde basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, İHD Eşbaşkanı Fatin Kanat, IHD Ankara Şube yöneticilerinden ve MYK üyesi Nuray Çevirmen, Fikret Başkaya, İsmail Beşikçi, Medet Dilek (Taş Düğmeler belgeseli), Mahmut Temizyürek, Necla Kurul (KHK ile ihraç akademisyen) katıldı. Ayrıca Şükrü Erbaş, Ahmet Telli, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de dayanışma mesajları gönderdi.

Basın toplantısında açılış konuşmasını Fatin Kanat yaptı. Hazırlanan ortak açıklamayı İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen yaptı.

Açıklamadan sonra katılımcılar kısa konuşmalar yaparak dayanışma içinde olacaklarını ifade ettiler.

Yapılan ortak açıklamada şunlara yer verildi.

2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen Bakur belgeseli, Mayıs 2015’te Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda gösterilmişti. Filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na, bu gösterimden iki yıl sonra ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açılmıştı. Bilindiği üzere Batman 2. Ağır ceza mahkemesi, söz konusu davayı, Çayan ve Mavioğlu’na verdiği 4 yıl 6şar ay ceza ile karara bağladı.

 

Çözüm sürecinin devam ettiği 2013 yılında Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan Bakur, gerek Türkiye’de gerekse DOKLeipzig, Visions du Réel ve Stockholm Film Festivali gibi uluslararası önemli belgesel festivallerinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluştu.

 

Yalnızca evrensel hukuka değil, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da aykırı olan bu haksız cezalandırmaya karşı Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yanındayız.

 

Ayrıca Bakur belgeseli henüz gösterime girmeden yönetmen Çayan Demirel kalp krizi geçirmiş, olağanüstü bir çabayla hayata döndürülmüş, % 99 oranında sürekli engelli bir halde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. İlgili mahkemenin iletilen raporlara rağmen bu durumu hiç dikkate almamış olması da son derece üzücü bir yaklaşımdır. 

 

Şiddeti teşvik etmeyen, terör eylemlerini haklı göstermeyen, konuyu eleştirel bir biçimde ele almaya ve ülkedeki barış ortamına katkı sağlamaya çalışan bir sanat eseri olan Bakur’un yönetmenlerine açılan bu dava sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir.

 

Sanatsal ifade özgürlüğü, sanatçının özgürce çalışması, eserini yaygınlaştırmasını ve bunun müdahaleye uğramamasını güvence altına alır. Keyfi olarak, farklı süreçlere göre değişim gösteren politik atmosferlere göre değiştirilemez ve ortadan kaldırılamaz bir güvencedir bu. Bugün ne yazık ki ülkenin en temel ve ağır sorunu olan Kürt sorununu bir yerinden kapsamına alan filmler gösterim şansı bulamamakta, fiilen engellenmekte ve sansüre tabi tutulmaktadır. Kürtçe müzik yapan sanatçıların konserleri iptal edilmekte, dahası, Kürtçe konuşan vatandaşlar kimi zaman sadece bu nedenle linç girişimlerine maruz kalmaktadır.

 

Özcesi, sanat eserlerinin suç unsuru kabul edilmesi temel insan haklarına ve hukuka aykırıdır. Sanatsal ifade özgürlüğünü ihlal eden bu haksız ve hukuka aykırı cezai müeyyidenin tüm sonuçlarıyla birlikte bir an önce ortadan kaldırılmasını, genel olarak düşünce ve ifade özgürlüğü üzerindeki engellemelere son verilmesini talep ediyoruz. Yorum, haber, sanat, müzik ve film yapma hakkımız kadar, sanat ve sinema ürününe özgürce erişim hakkımız da kutsaldır. Dokunulamaz.

 

#Belgesel Sinema Yargılanamaz

#Sinemaya Özgürlük

İHD ANKARA ŞUBE

ANKARA Aydın ve Sanatçı Girişimi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar