Baldur grevi 4. gününde

Baldur grevi 4. gününde

Birleşik Metal-İş’in örgütlendiği İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon’da başlayan grev 4. gününde kararlılıkla devam ediyor

Kocaeli Çayırova’da Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesinde bulunan İspanya sermayeli Baldur Süspansiyon fabrikasında 25 Aralık’ta başlayan grev 4. gününde devam ediyor. İşçiler, diğer günlerde olduğu gibi bugün de sabahın ilk saatlerinden itibaren fabrika önünde toplanmaya başladı.

Grevin 4. gününde Birleşik Metal-İş üyesi olmayan ve greve katılamayan iki usta da bugün sendika üyesi olmalarının ardından greve katıldı.

Baldur grevinin başladığı 25 Aralık sabaha doğru patron dışardan getirdiği on beş kişilik bir ekibi fabrikaya sokup çalıştırarak grevi kırmaya çalışmış, işçiler grev kırıcılarına tutum alınca da fabrika önüne polis ve çevik kuvvet yığılarak işçilere gözdağı verilmeye çalışılmıştı. Bu sırada Erkan Kaya, Serkan Yolcu, Soner Aygün ve Levent Kılıç adlı işçiler ile Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın gözaltına alınmış, serbest bırakılan işçiler daha sonra yeniden gözaltına alınarak tutuklanma talebiyle sevk edildikleri mahkemeden 2 aylık “adli kontrol” şartıyla serbest bırakılmıştı.

Baldur direnişi sendika düşmanlığına karşı devam eden direnişlerden biri. Fabrikada sendika örgütlenince ilk olarak üç işçinin işine son verilmiş, işçiler 56 gün boyunca fabrika önünde direnmişti. Daha sonra grev oylaması yapan Birleşik Metal-İş, 25 Aralık’ta greve gitme kararı alarak uygulamaya koymuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar