Banksy’nin gündeminde Fransa’nın göç politikası ve peçe yasağı var

Banksy’nin gündeminde Fransa’nın göç politikası ve peçe yasağı var

Banksy bu kez Paris’te ortaya çıktı, Fransa’nın göç politikasını ve peçe yasağını duvarlara taşıdı

Mart ayında tutuklu gazeteci ve ressam Zehra Doğan’ı New York Manhattan’daki bir duvara taşıyan Banksy, şimdi de Paris duvarlarındaki yeni resimleriyle gündemde.

Parisliler birkaç gündür sokaklarda Banksy’e ait olduğunu düşündükleri duvar resimlerinin peşinde. İlk gündeme gelen işlerden biri, IŞİD’in 2015 yılında Bataclan’da gerçekleştirdiği katliamı protesto amacıyla konser mekânının acil çıkış kapısına resmedilmiş yas tutan figür oldu.

20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde fark edilen bir diğer duvar resmi de duvardaki siyah gamalı haçı pembe renkli sprey boyasıyla yaptığı motiflerle kapatmaya çalışan siyahi bir kız çocuğunu kaldırımdaki uyku tulumu ve oyuncak ayısının yanında göstermekte. Bu iş Paris’in kuzeyinde yer alan ve geçtiğimiz günlerde boşaltılan şehrin en büyük sığınmacı kampının yakınında yer alıyor.

Paris duvarlarında Banksy’e ait olduğu düşünülerek keşfedilen tam 7 işten bir diğer dikkat çekeniyse Jacques-Louis David’in Napolyon Alpleri Geçerken tablosundan yola çıkarak hazırlanmış olan ve atın üstünde baş örtülü bir Napolyon’u gördüğümüz resim. Bu işi görünce akla doğal olarak ilk gelen, Fransa dahil olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde kamusal alanda uygulanan peçe ve çarşaf yasağı.

Banksy’nin Paris sokaklarındaki yeni murallerinin bazıları müdahale edilmeden ve bozulmadan iki günü zor geçirirken bir kısmı da acele olarak pleksiglas paravanlarla koruma altına alındı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar