Barış Çakan cinayetine sosyal medya operasyonu!

Barış Çakan cinayetine sosyal medya operasyonu!

31 Mayıs’ta Ankara Etimesgut’ta şaibeli bir şekilde bıçaklanarak öldürülen Barış Çakan cinayetiyle ilgili sosyal medyada paylaşım yaparak soruşturmayı yönlendirdikleri iddia edilen 36 kişi hakkında soruşturma başlatıldı

Ankara Emniyeti bu 36 kişiye soruşturma başlatılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunularak yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

Barış Çakan’ın ölümünün hemen ardından ailesine dayandırılan ilk haberler Kürtçe müzik dinlediği için bir grup tarafından bıçaklandığı yönündeydi. Daha sonra aile bu beyanlarını geri çekerek, Barış’ın ezan okunduğu sırada bir araçta yüksek sesle müzik dinleyen kişileri uyardığı için çıkan tartışmada bıçaklandığını söyledi.

Gerek HDP milletvekilleri gerekse kimi gazeteciler cinayetin aslında Kürtçe müzik dinlenilmesi üzerine gerçekleştiğini, fakat aileye baskı yapıldığı için ilk beyanlarını geri aldıklarını belirten açıklamalar yaptı.

Barış Çakan cinayeti sosyal medyada da geniş yer buldu ve babasının çeşitli röportajlardaki çelişkili açıklamaları gündeme getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan’ın aileyi ziyaret ederek tehdit ettikleri ifade edildi.

Devletin tüm yetkili ağızları bu cinayetin Kürtçe müzik dinlenmesi nedeniyle gerçekleştiğini söyleyenleri provokatörlükle itham etti, sanki Türkiye’de bu tür cinayetler hiç olmamış gibi sütten çıkmış ak kaşık misali saldırıya geçti.

Sosyal medya paylaşımlarına dönük soruşturma başlatılacağı öncesinden ilan edilmişti. Bugün de Ankara Emniyet Müdürlüğü 36 kişi hakkında başlatılan soruşturmayı şöyle duyurdu:

31 Mayıs 2020 tarihinde ilimiz Etimesgut ilçesi Alsancak Mahallesi’nde iki grup arasında çıkan kavgada Barış Çakan isimli vatandaşımızın yaşamını yitirdiği üzücü hadise ile ilgili olarak; bazı sosyal medya hesaplarından soruşturmaya müdahale edildiği yönünde asılsız ve gerçek dışı paylaşımlar yapılmaktadır. Yaşanan elim olayı istismar ederek bundan siyasi ve ideolojik çıkar sağlamaya çalıştığı tespit edilen 36 şahıs hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunularak, yasal işlem başlatılmıştır. Bu tür asılsız ve gerçek dışı paylaşım yapan şahıs-şahısların tespitine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar