Barolar: Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun!

Barolar: Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun!

Dün Kadıköy’de ters kelepçe takılarak gözaltına alınan altı kadın Adliye’ye getirilerek, mahkemeye sevkedildi, Barolar da bir açıklama yaparak “Kadınları değil, kadın cinayetlerini durdurun!” diye belirtti.

Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla dün Kadıköy Rıhtım’da toplanarak, Las Tesis dans performansını gerçekleştirdikten sonra dağılma anında polis saldırısına uğrayan, ters kelepçe takılarak gözaltına alınan altı kadın, Anadolu Adliyesi’ne getirildi. Savcılığa çıkarılan kadınlar, buradan adli kontrol şartıyla mahkemeye sevk edildi.

Gözaltına alınan kadınlara, Şilili kadınların performansta seslendirdikleri şarkının Türkçe çevirisinde geçen “tecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan” sözleri nedeniyle “toplantı ve yürüyüş kanunlarına muhalefet, cumhurbaşkanına hakaret ve devlet kurumlarını aşağılama suçlamaları yöneltiliyor.

Şilili feminist örgüt Las Tesis’in 25 Kasım’da kadına dönük şiddeti, cinayetleri, devlet politikalarının bu saldırıyı tırmandırmasını ve son halk isyanında birçok kadının kolluk güçlerinin tecavüzlü işkencelerine maruz bırakılıp, pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’nun da aynı biçimde katledilmesini protesto etmek için sergiledikleri “Yolunda bir tecavüzcü” performansını gerçekleştiren kadınların ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları, Barolar tarafından yazılı bir açıklamayla protesto edildi.

Türkiye Barolar Birliği, 81 ilin baro başkanlıkları ve Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından “Kadınları değil kadın cinayetlerini durdurun” başlığıyla yapılan açıklamada “Ülkemizde kadın cinayetlerinin hızla arttığı bir dönemde, son olarak birkaç gün önce tanımadığı bir cezaevi firarisi tarafından öldürülen Ceren Özdemir’in katledilmesinin üzüntüsünü ve dehşetini yaşadığımız bir süreçte, kadına karşı şiddeti protesto etmek amacıyla, kadınlar tarafından İstanbul’da yapılan barışçıl bir gösteriye güvenlik güçlerince yapılan müdahaleyi kınıyoruz” diye belirtildi.

‘Ters kelepçe kabul edilemez’

Kadın cinayetlerine karşı yapılan eyleme yönelik şiddet içeren bu saldırı ve gözaltılar, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının hukuka aykırı bir şekilde engellenmesi olduğu kaydedilen açıklamada, “Kadın cinayetlerine karşı yaşam hakkını savunmak, şiddeti protesto etmek, sorumluları göreve çağırmak demokratik bir hakkın kullanılmasıdır. Tüm dünyada kadına karşı şiddetin simgesi haline gelen bir dans gösterisinin, polis tarafından şiddet kullanılarak dağıtılması ve göstericilerin ters kelepçe takılarak gözaltına alınmaları kabul edilemez” denildi.

Açıklamada, “Kadına yönelen şiddeti önlemek, devletimizin yükümlülüğüdür. Bu doğrultuda, dayanışma gösterilmesi gereken kadınlara, kolluk güçlerinin ve talimat verenlerin uygulamış olduğu şiddeti kınıyor, gözaltına alınanların hemen salıverilmesini talep ediyoruz. Türkiye Barolar Birliği, Barolar ve TÜBAKKOM olarak, kadına karşı şiddetin önlenmesi için haklı taleplerimizi dile getiriyor, mücadelemizi yılmadan sürdüreceğimizi kamuoyuyla saygılarımızla paylaşıyoruz” ifadeleri kullanıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar