Baskılara rağmen kayyum rektörlere karşı eylemler yayılıyor

Baskılara rağmen kayyum rektörlere karşı eylemler yayılıyor

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanmasından sonra başlayıp, çeşitli biçimlerle devam eden direniş, birçok üniversiteden kayyumlara karşı yükselen tepkiyle yayılıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nde eylemler çeşitli biçimlerle devam ederken, aralarında özel-vakıf üniversitelerin de olduğu birçok üniversitede de “kayyum rektör istemiyoruz, seçimler yapılsın” talepli eylem ve açıklamalar yapılıyor.

İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Yıldız Teknik, ODTÜ, Ankara Üniversitesi, 9 Eylül Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Denizli, Beykent, Galatasaray, Ufuk, Gelişim, İzmir gibi çok sayıda üniversiteden yükselen bu sesi; polis ablukaları, GBT kontrolleri, gözaltı ve tutuklama tehditleriyle bastırmaya çalışsalar da yayılmasını engelleyemiyorlar.

Bugün İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde yapılacak açıklama öncesinde okula polis girdi. Öğrenciler bu duruma tepkilerini, “İTÜ Ayazağa Kampüsü içerisine özel tim ve toma girmiş bulunmaktadır. İçeride silahlarıyla gezen polisler varken öğrenciler kampüse x-ray cihazlarından geçirilerek, gbt yapılarak sokulmaktadır. Kendi okullarımıza girmek için kimlik göstermeyi kabul etmiyoruz.” şeklinde ifade etti. İTÜ’lüler tüm baskılara rağmen MED’de toplanarak basın açıklaması ve forumlarını gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi öğrencilerinin Tandoğan’daki yerleşkede bulunan Rektörlük binası önünde yapacakları “kayyum rektör istemiyoruz” açıklamasının karşısına da polis çıkarıldı. Yerleşke ablukaya alındı, öğrencilere GBT dayatıldı.

Öğrencilerin dışarıda toplanmasına izin vermeyen polis içerideki toplanmayı engelleyemedi. Toplanan öğrenciler, “Kayyum rektörlere karşı yaşasın üniversite dayanışması!” pankartıyla yürüyüş başlattı.

İzmir’de “Kayyum Rektör İstemiyoruz” demek için Hasanağa Parkı’nda bir araya gelen öğrenciler, polis ablukasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Eyleme katılan üniversitelilere GBT uygulaması dayatıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar