Batman’da sürgün protestosuna polis saldırısı

Batman’da sürgün protestosuna polis saldırısı

Batman’da üç sağlık emekçisinin sürgün edilmesini protesto etmek için basın açıklaması yapmak isteyen kamu emekçilerine polis plastik mermilerle saldırdı, sekiz emekçi şiddet kullanılarak gözaltına alındı

Daha önce de usulsüz soruşturmalar ve emekçilere mobbing uygulamakla gündeme gelen Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü son olarak geçtiğimiz hafta rotasyon adı altında üç sağlık emekçisinin Osmaniye, Erzurum ve Yozgat illerine sürgün etmişti.

Pandemi sürecindeki usulsüzlüklere itiraz eden, tedbirlerin alınmasını isteyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’na (SES) üye üç emekçinin sürgün edilmesi, bugün KESK Batman Şubeler Platformu’nun Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde düzenlemek istediği basın açıklamasıyla protesto edilmek istendi. Fakat polis “Valilik yasağı” gerekçesiyle emekçilere saldırdı. Plastik mermilerin de kullanıldığı saldırıda sekiz emekçi şiddet uygulanarak gözaltına alındı.

Açıklama okunurken plastik mermilerle saldırdılar

MA’daki habere göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Nejdet İpekyüz, Ayşe Acar Başaran, Feleknas Uca ve Mehmet Rüştü Tiryaki’nin de destek verdiği kamu emekçileri, açıklama yapmakta ısrar etti. “Hukuksuz sürgünler durdurulsun” yazılı pankart taşıyan emekçiler açıklama yaptıkları sırada polis müdahalesiyle karşılaştı. SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan’ın basın metnini okuduğu sırada, polisler gruba plastik mermi ve gazla müdahale etti.

Sekiz emekçi gözaltına alındı

SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, Eğitim Sen Genel Sekreteri Welat Kaya, KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy, BES Genel Genel Sekreteri Aziz Özkan, SES Batman Şube yöneticisi Salih Bayat, SES Genel Kadın Sekreteri Selma Atabey ile Erdal Doğan ve Yunus İzmir darp edilerek gözaltına alındı.

Milletvekillerinden tepki

Sağlık emekçilerinin gözaltına alınması tepkiyle karşılandı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, bir polisin sürekli olarak müdahale etmeye çalışmasına, “provokatör” sözüyle tepki gösterdi. HDP’li Tiryaki de polis amirine, “Bunları siz provoke ediyorsunuz. Aynısını adliye önünde yapmıştınız” diyerek, tepkisini dile getirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar