Battal İlgezdi’den işçilere tehdit ve hakaretler

Battal İlgezdi’den işçilere tehdit ve hakaretler

Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi dün yapılan 1 günlük iş bırakma eyleminden sonra işçileri eril bir dille aşağılayıp tehdit etti, sendikadan istifa etmeleri için baskı uyguladı!

Sendikal faaliyetleri nedeniyle işten çıkarılan ve belediye önünde 1 aydır direniş yapan Melike Şahin ve Alişan İpşiroğlu yaptıkları yazılı açıklamada CHP’li Ataşehir Belediyesi Başkanı Battal İlgezdi’nin işçi ve sendika düşmanlığını teşhir ettiler.

DİSK Genel-İş’te örgütlü olan Ataşehir Belediyesi işçilerinin ücretlerinin düzenli ödenmesi ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması talepleriyle dün gerçekleştirdikleri 1 günlük iş bırakma eyleminden sonra İlgezdi’nin işçileri belediye binasında toplayarak tehdit ve hakaretlerde bulunduğu, sendikadan istifa etmeleri için baskı uyguladığı, direnen işçileri ve destekçilerini “terörist” olarak damgaladığı, kadını aşağılayan eril bir dille işçilerin onuruna saldırdığı belirtilen açıklamada, iki direnişçi işçinin bugün tuvaletleri kullanmasının engellendiği ifade edildi.

Ataşehir Belediyesi’nin kötü ünlü başkanı Battal İlgezdi’nin işçilere ve sendika çalışanlarına yağdırdığı hakaret ve tehditlerin de aktarıldığı açıklamada şunlar anlatıldı:

İşten çıkartılan Ataşehir Belediyesi çalışanları olarak belediye başkanının hakkımızda sarfettiği insan etiğini zorlayan sözlerinden dolayı zorunlu bir açıklamayı kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

 

Ataşehir Belediyesi’nde yaklaşık 1 ayı bulan işe dönme mücadelemizi türlü zorluklara rağmen sürdürmeye devam ediyoruz. Üyesi olduğumuz sendikalarımızın desteği ile bu mücadelemizin başarıyla sonuçlanacağından eminiz. 

 

İşe dönme mücadelemizde emeğin ve direnişin galip geleceğini biliyoruz.

 

Ataşehir Belediyesi çalışanlarının tamamı bir süredir maaşlarını düzenli alamıyor ve yakın zamanda yapılan Toplu İş Sözleşmesinde belediye yönteminin altına imza attığı kimi maddeler yönetim tarafından uygulanmadığı için, özellikle işçiler sağlıkları ve güvenlikleri konusunda büyük sorunlar yaşıyorlar.

 

Yüzlerce arkadaşımız sağlıksız, her türlü riske açık ve güvencesiz şekilde çalıştırılıyorlar.

 

İşçilerin yaşadığı bu sorunlara dikkat çekmek ve çözüme kavuşturulmasını sağlamak için üyesi olduğumuz sendikamız dün uyarı amaçlı 1 günlük iş bırakma eylemi yapmıştı.

 

Ataşehir Belediyesi’ne bağlı Dış temizlik, Park Bahçeler ve Fen İşleri Müdürlüğü gibi çalışma alanlarında, işçiler bir gün boyunca iş bırakarak yaşadıkları önemli sorunları dile getirdiler.

 

Etkili olan iş bırakma eyleminin ardından Ataşehir Belediyesi başkanı Battal Ilgezdi’nin bu sabah tüm çalışanları belediye binasında toplayarak şaşkınlıkla karşıladığımız düzeyde hem sendikamıza karşı hem de haklı mücadelemize karşı tehdit ve aşağılama içeren sözler sarfettiğini öğrendik.

 

Toplantıya katılan işçilerin aktardığına göre belediye başkanı, işçileri işe kendisinin aldığını ve beğenmeyenin işten çıkabileceğini söyleyerek, direnişimize bundan sonra destek olacak çalışanları ise işten çıkartacağını belirtmiş.

 

“İstersem greve katılan herkesi çıkarırım” şeklinde devam ettirdiği konuşmasında sendikacıları belediye binasından içeri sokmayacağını belirterek “evde karısına söz geçiremiyor gelmiş burada sendikacılık yapıyor” ifadelerini kullandığı bilgisini edindik.

 

Direnişimizi desteğe gelen emekten yana, ilerici insanları ise “destek verenler illegal örgütler” şeklinde tarif ettiği bilgisi edindik. Belediye binasında sözcü temsilcilik görevini yürüten sendika sözcüsü için ise “işine pazartesi son veriyorum, şerefsizim” ifadelerini kullandığını yine işçi arkadaşlarımız bizlerle paylaştılar. 

 

Toplantının ardından ise işçilerin sendikadan istifa etmeye zorlandığını öğrendik.

 

Çalışanların işten çıkarılacağı tehditlerinin yer aldığı, cinsiyetçi, kadını aşağılayan ve sendikal çalışmayı yasaklayabileceği bir suç olarak tarif eden belediye başkanı Battal ilgezdi, işi için direnen bizleri ise çalışanlara karşı suçlu gösteren, aşağılayan ve onur kırıcı ifadelerde bulunmuş.

 

Bu zorba tutumdan dolayı belediye binasında tuvaleti kullanmamıza dahi bugün izin verilmiyor.

 

Bize destek olanlar belediye başkanının tarif ettiği gibi terör örgütleri değil emeği savunan ülkemizin onurlu insanlarıdır.

 

Emekçi kadınlarımız, üzerinde egemenlik kurulan ve nesneleştirebilecek birer varlık değildir. Belediye çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan kadınlar, hayatın öznesidir.

 

İşçilerin, ellerindeki işi üzerinde tehdit edilmesini ve zorba bir dilin çalışanları korkutmak için kullanılmasını kabul etmiyoruz.

 

Bizler Emekçi insanlarız.

Mücadelemiz emek ve gelecek mücadelesidir!

İşimizi geri istiyoruz!

Zorbalığa ve zulme boyun eğmeyeceğiz!

Ataşehir Belediyesi direnişçileri Melike Şahin ve Alişan İpşiroğlu


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar