Belli ki Hak-İş İBB’de cengaver sendikacılığa hazırlanıyor

Belli ki Hak-İş İBB’de cengaver sendikacılığa hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde bilinçli olarak sündürülen belirsizlik süreci emekçilere yandaş sendikaya üye olmaları baskısı ya da teşvikiyle iç içe geçiyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri üzerinden döndürülen dalaverelerden biri bitmeden diğeri devreye sokuluyor. Süreci belirsizleştiren ve “şaibeli seçim” damgasıyla bizzat kendi tabanını ajite ederek yeni bir mobilizasyon yaratmaya çalışan burjuva iktidar bloku belli ki o mazbatayı Ekrem İmamoğlu’na verecek. Ama nasıl verecek? Basına yansıyan bilgilerden ve bizzat İmamoğlu’nun açıklamalarından anlıyoruz ki bu “belirsizlik” süreci aynı zamanda bir mıntıka temizliği ve hazırlığı biçiminde işletiliyor. Bir taraftan onlarca yıllık usulsüzlük ve yolsuzluk belgesi yok ediliyor, bir taraftan giderayak yandaşlara yağlı ihaleler peşkeş çekiliyor, diğer taraftan da idari çeşitli düzenlemelerle birlikte bizzat belediye emekçilerinin manipülasyonu üzerinden önümüzdeki sürecin bir şekilde sabote edilmesi hesaplanıyor.

Bugün İstanbul Yarı Maratonu organizasyonu için İBB şirketlerinden Spor İstanbul tarafından düzenlenen ihalenin cüppeli Ahmet denilen soytarının damadına verildiğini öğrendik mesla.

Diğer taraftan belirsizlikler sürerken AKP’nin şef değneği HAK-İş’in çeşitli birimlerde çalışan emekçileri üyeliğe zorladığı, daha önce “üye olamazsınız” denilen birimlerdeki çalışanları da hızla kendi bünyesindeki sendikalara üye yaptığı yönünde bilgiler düştü medyaya. Ekrem İmamoğlu da bugün yaptığı “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki bazı çalışanlara sendika konusunda baskı yapıldığı duyumları geliyor” açıklamalarıyla buna işaret etti.

İBB’de çalışan emekçilere whatsapp üzerinden gönderilen mesajlarda acilen Hizmet-İş’e ya da yine HAK-İŞ’e bağlı  Öz Güven-Sen’e üye olmaları isteniyor.

Bu haberlerden birinde Öz Güven-Sen’in belediyede güvenlik görevlisi olarak çalışan emekçileri üye yapmaya başladığı belirtiliyor. Daha önce “sendikaya üye olamazsınız” denilen güvenlik emekçileri, İBB’in iştiraki olarak kurulan İstGüven Anonim Şirketi’nde istihdam ediliyor ve sayıları 10 bin civarında. Öz Güven-Sen’in verdiği bilgiye göre bu şirket çalışanlarının neredeyse tamamı e-devlet üzerinden 426 sendika kodu ile Öz Güven-Sen’e üye olmuş!

Zira İstGüven’de çalışan personele sendikaya üye olabileceği yönünde WhatsApp mesajları gelmeye başlamış.  Mesajda “Öz Güven HAK-İş’e bağlı sendika üyeliğimiz başlamıştır. Buradan herkes üyelik yapabilir” yazıyor.

Şentürk Binnetoğlu (Yine Destek Hizmetler Müdürlüğü İdari İşler Amirliği) adıyla emekçilere gönderilen mesajlarda da “Birimlerde ve Müdürlüklerde çalışan tüm Boğaziçi Yönetim AŞ personeli e-devlet üzerinden Hak-İş Hizmet-İş Sendikası’na üyelik yaptırmaları gerekmektedir. Bu konuda tüm personellere acilllllll yardımcı olmanızı önemle …” deniliyor.

Kısacası belli ki onlarca yıldır işçi ve emekçiler için kılını kıpırdatmayan, AKP’li belediyelerde şiştikçe şişen ve bu belediyelerde çalışan emekçileri AKP adına kontrol edip, denetleyen Hak-İş’in Hizmet-İş’i bundan sonra karşımıza cengaver bir sendika olarak çıkacak. O kadar ki buluttan nem kaparak anında yağmak için fırsat kollayacak, fırsat yaratacak!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

1 Yorum

  • Kazım Ünal
    04/06/2019, 12:55

    Aynı işlem Ankara Büyükşehir Belediyesi Anfa güvenlik de olan olay. Merkezden emir gelir amirler guvenliklere mesaj atar guvenlikler de hakiş e geçer.

    YANIT

İlgili yazılar